دیده بان میانکاله

وبلاگ شخصی حر منصوری

درخواست جمعی از فعالان و متخصصان محیط زیست از رهبر معظم انقلاب
ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳۱  کلمات کلیدی: اخبار وبلاگها و فعالان زیست محیطی ، فعالیتهای من ، میانکاله در نشریات و خبرگزاریها
درود

این طومار توسط دیده بان میانکاله و به کمک جناب آقای عباس محمدی (دیده بان کوهستان) خانم اسرا گرجی .خانم هانیه گلزار .خانم گل آذین اسلامیان تهیه و 17/12/90 برای اخذ امضا به پایتخت فرستاده شد .

از دلمشغولان طبیعت خواهشمندم به لینک این خبر بروند و با درج ایمیل و نام و نام خانوادگی در صورت مخالف اعلام کنند.

دیده بان میانکاله

http://isdle.ir/news/index.php?news=8093  

 
سبزپرس- گروه محیط زیست طبیعی: جمعی از فعالان محیط زیست، متخصصان و صاحبنظران و خبرنگاران محیط زیست رسانه های جمعی با امضا طوماری خطاب به رهبر معظم انقلاب خواستار توقف ساخت پالایشگاه در دهستان میانکاله در نزدیکی پناهگاه حیات وحش میانکاله شدند.

دراین طومار که به امضا جمع کثیری از فعالان محیط زیست رسیده، نام معصومه ابتکار رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران، محمد حسن پیراسته مدیر کل اسبق محیط زیست استان تهران و جمعی از مدیران وکارشناسان قدیمی محیط زیست و نیز نام چند تن از فعالان رسانه ای هم دیده می شود.

متن طومار به شرح زیر است :

حضرت آیـت الله الـعظمی خـامنه ای

رهـبر مـعظم انـقلاب اسـلامی

اینجانبان امضاء کنندگان ذیل، مخالفت خود را با احداث پالایشگاه در دهستان مـیانکاله شهرستان بهـشهر در استان مـازندران، بنا به دلایل زیر اعلام می کنیم و با توجه به حساسیت حـضرت عـالینسبت به حفظ محیط زیست و حفظ اراضی ارزشمند کشاورزی درخواست داریم پیش از آن که هزینه ای برای اجرای این طرح صورت گیرد، دستور توقف عملیات احداث پالایشگاه، و انجام ارزیابی اجتماعی و زیست محیطی دقیق طرح توسط کارشناسان مستقل، نمایندگان جوامع محلی، و نمایندگان سازمان های مردم نهاد را صادر فرمایید.

1- اراضی دهستان میانکاله در حدود 16000 هکتار است که بخش های قابل توجهی از آن با احداث پالایشگاه، جاده های مربوطه، مخازن، و صنایع پیرامونی، ارزش خود را در تولید محصولات کشاورزیو دامی از دست خواهد داد.

2- یکی از بی مانندترین زیستبوم های دریایی- تالابی ایران، یعنی پناهگاه حیات وحش میانکاله، در نزدیکی منطقه ی مورد نظر برای پالایشگاه مورد تخریب و آلودگی قرار خواهد گرفت.

3- با در نظر گرفتن این نکته که همواره صنایع نفتی و پتروشیمی، آلاینده‌های زیست‌محیطیشامل گاز خروجی از دودکش‌ها، ذرات معلق، غبارصنعتی، آلودگی فاضلاب‌ها، پساب‌های صنعتی، آلودگی‌های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، SO2، NOX، H2S، CO2، CO، O3، NO2 و فلزات سنگین را بدنبال دارد احداث چنین طرحهای در این منطقه با اکوسیستم خاص و بالا بودن سطح سفره های آب زیر زمینی که احتمال انتقال و انتشار آلودگی های صنعتی را در پی خواهد داشت، بسیار بالا است.

4- منطقه مذکور، در بالادست بخش جنوب غربی میانکاله قرار دارد و سیلاب های زمستانی و بهاریتمامی آلودگیهای نفتی و شیمیایی پدید آمده را توسط رودخانه ها و کانال های زهکشی وارد تالاب میانکاله خواهد کرد.

5- دهستان میانکاله یا 1900 هکتار باغ، از قطبهای مهم تأمین مرکبات کشور با تولید بیش از 47400 تن در سال است که با تغییر کاربری و آلودگی محیط، مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

6- در دهستان میانکاله 70000 رأس گوسفند و 7400 راس گاو و گاومیش به صورت سنتی و صنعتی نگهداری می¬شود؛ تغییر کاربری زمینها، تغییر بافت جمعیتی، و آلودگیهای صنعتی، فعالیتهایاشتغال زا و حیاتی دامپروری را مختل خواهد کرد.

7- سیمای طبیعی بی مانند منطقه که از لحاظ حفظ ثروتهای زیستی و از جنبه درآمدزایی و اشتغال از طریق گردشگری دارای اهمیت بسیار است، تحت تأثیر این ساخت و ساز غیرضروری نابود خواهد شد.

8- آبزی پروری در دهستان میانکاله با تولید بیش از 6700 تن ماهی در سال و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از 4000 نفر، به واسطه احداث پالایشگاه دستخوش آسیب جدی خواهد شد.

9- نظر به اینکه 61درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که 1/3 برابر درصد جهانی (6/19 درصد) است. لذا با این حجم بالای اراضی خشک در کشور، حفظ اراضی حاصلخیز خطه شمال در جهت تأمین نیازهای خوراکی و دامی کشور در راستای حفظ استقلال اقتـصادی از بیگانگان، همواره از اولویت های مورد توجه می باشد.

10- همانطور که مستحضرید محل قرارگیری صنایع با در نظر گرفتن ملاحظات محیطی و اقلیمیدر نقاطی جایابی می گردد، که در مسیر وزش باد، به سمت مراکز استقرار و تجمع انسانی و اراضی کشاورزی، باغی و مراکز پرورشی دام و طیور قرار نداشته باشد؛ با توجه به اختلاف حرارتیدریا و خشکی که بطور فصلی وزش بادهای محلی را در منطقه سبب می گردد، در فصول بهار و تابستان، استقرار پرفشار برفراز دریای خزر، جریان باد غالب در منطقه، از دریا به خشکی خواهد بود که این خصیصه از نقطه¬نظر انتقال و انتشار آلودگی، حائز اهمیت می باشد.

با سـپاس از تـوجه حضـرت عـالی


مادردرنا نگران میانکاله است
ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳۱  کلمات کلیدی: میانکاله در نشریات و خبرگزاریها

 

مدیرعامل انجمن حمایت از درنای سیبری
این پرنده شناس از تخریب جایگاه های پرندگان در مازندران ناراضی است و می گوید: امروز جایگاه بسیاری از پرندگان در ایران در حال تخریب است. مهم ترین ان نیز میانکاله است که من بسیار برای ان ناراحت هستم.میانکاله بهترین مکان برای زندگی پرنده ها است و تعجب میکنم چرا می خواهند در اطراف ان پالایشگاه بسازنند.
وی قوانین ورود به ایران برای گردشگری را سخت می داند و می افزاید: قوانین امدن گردشگران به ایران خیلی سخت گیرانه است. من چند تور پرنده شناسان را سه هفته به ایران اوردم و خیلی راضی بودند اما برای تورهای بعدی ویزا اماده نشد و سفر لغو شد.
گفت گوی تفصیلی با ایشان در روزنامه همشهری امروز یکشنبه مورخ 31 اردیبهشت.
شرحی از زندگی این محقق:
الن ووسالو( توکلی) که بعد ها فهمیدم اهل کشور آرام فنلاند است. او بیش از 30 سال پیش زمانی که در آمریکا دانشجوی شیمی بوده است با آقای توکلی همکلاسی ایرانی خود ازدواج می کند و به ایران می آید. آنها در شهرک فردوس شهرستان نور ویلای چوبی زیبایی به سبک خانه های فنلاندی درست می کنند تا برای تعطیلات به این ویلا بیایند. در آن سالها الن همراه همسرش به فریدون کنار می رود تا 27 درنای سیبری که هر زمستان به ایران مهاجرت می کنند را به چشم خود ببیند. پرندگان زیبا و کمیابی که باعث می شوند الن هر روز به دیدن آنها برود. جایی که مردم فریدون کنار برای پرندگان دامگذاری می کنند و نباید هیچ صدای انسانی شنیده شود. این تماشا کردن های روزانه همچنان ادامه پیدا می کند. اما حوادث بعد از انقلاب و مشکلات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی باعث می شود آقای توکلی تصمیم به ترک ایران و مهاجرت به آمریکا بگیرد. الن خوب می دانست که با اوضاوع پیش آمده، اولین چیزی که در ایران آسیب خواهد دید محیط زیست و حیات وحش است. بنابراین اگر کسی به فکر درناها نباشد شاید سالهای بعد درنایی به ایران نیاید. او از آقای توکلی می خواهد ایران را ترک نکند. اما شوهرش مثل هفت میلیون ایرانی مهاجر تصمیم می گیرد برای آرامش و زندگی بهتر ایران را ترک کند. الن از شوهر خود جدا می شود و در ایران می ماند و انجمن درنای سیبری را تاسیس می کند و روزهای زیادی به تحقیق و حفاظت از درناها می پردازد. روزهایی که تاکنون 26 سال طول کشیده است!!!
از آن پس زندگی او صرف بقای نسل درناها شده است. سالهای سختی را پشت سر گذاشته است . در یکی از دانشگاه ها ی مازندران زیست شناسی تدریس می کرده است اما مدیران تندرو تصمیم می گیرند به جای اواز یک استاد ایرانی استفاده کنند بنابراین او را از دانشگاه اخراج می کنند!! او به عنوان یک فرد خارجی وارد جامعه مردم بومی فریدون کنار می شود. کسانی که در زمستانها به صید پرندگان مهاجر می پردازند. پرندگانی که داخل شالیزارهای پرآب آنها زندگی می کنند. هر صدایی یا عبور فردی موجب فرار پرندگان می شود بنابراین آنان غریبه ها را دوست ندارند و برای حفظ سکوت و آرامش دامگاه ها تا سرحد مرگ مزاحمین را کتک زده اند. الن در روزهای اول با مشکلات بسیاری وارد جامعه بسته دامگذاران می شود. با او بد رفتاری های بسیاری شده است . بارها او را از این دامگاه ها بیرون کرده اند و گاهی افکار منحرف برخی او را آزرده است. اما در تمام این سالها راه خود را مصمم ادامه داده است. دامگذاران محلی بعد از مدتها به حضور بی سر و صدا و همیشگی او عادت کرده اند و او آرام آرام رابطه خود را با آنها گرمتر گرمتر کرده است.
امروز بعد از 26 سال دامگذاران جوان او را مادر خود می نامند. چرا که از کودکی حضور او را در دامگاه ها و کنار پرندگان دیده اند. قدیمی ها نیز احترام خاصی برای او قائل هستند.( به طوریکه با سفارش او تیم تصویربرداری ما بدون مشکل وارد این دامگاه ها شد.) اوبه تمام این افراد که برخی حتی سواد خواندن و نوشتن نداشتند اهمیت درناهای سیبری را آموخته است. الن با جمع آوری کمک های بین المللی، بخصوص کمک های مالی دولت فنلاند انجمن درنای سیبری را تاسیس کرده است که تمام دامگذاران و جوانان تحصیل کرده ی محلی علاقمند به محیط زیست، عضو این انجمن هستند. مردم محلی که خانواده ای با خانواده دیگر کینه و ستیز داشتند در این انجمن روبروی یکدیگر نشستند و برای بقای نسل پرندگان گفتگو کردند! کودکان شهر فریدون کنار بخوبی می دانند در ایران چند نوع درنا وجود دارد و درنای سیبری از کجا و کی به ایران مهاجرت می کند. خصوصیات درناها چیست و برای بقای نسل آنان چه باید کرد. اگر وارد شهر فریدون کنار بشوید حتماًٌ تابلوهای مغازه های بسیاری را خواهید دید که نام درنا دارند و بر سردر خیلی از ساختمان ها تصویر درنای سیبری را می بینید از جمله سر در ساختمان فرمانداری! در مرکز شهر نیز میدانی به این نام وجود دارد که مجسمه ای از درنا وسط آن نصب شده است!
اما متاسفانه الن در طول این سال ها شاهد ازبین رفتن سریع جنگل ها و گسترش شهرنشینی تا مرز این دامگاه ها بوده است. تعداد درناها که بسیار به سلامت محیط زیست حساس هستند هر سال کاهش یافته است و از 27 قطعه به 2 قطعه در سال 1384 رسیده است. گاهی تلاش های او برای جلوگیری از نابود کردن این گونه های نادر با واکنش عجیب و غیر منطقی مسئولین مربوطه همراه بوده است. حتی محیط زیست منطقه از گزارش های او نسبت به کاهش تعداد درناها دلگیر شد و نام جاسوس درنا را برای او خلق کرد و مقاله ای در روزنامه همشهری به این عنوان نیز منتشر شد! اما اگر حضور او تا امروز نبود بسیار زودتر نسل این پرندگان منقرض می شد. اگرچه به نظر می رسد ما آخرین تصاویر را از این پرندگان گرفته ایم و شاید از این پس هرگز کسی در ایران درناهای سیبری را نبیند اما هنوز هم امید به آینده در برنامه ها و تلاش های الن وجود دارد.
حتی من یک بار از او پرسیدم: این طور که معلوم است به زودی نسل درناهای سیبری در ایران منقرض خواهد شد، بعد شما چه می کنید؟ این همه تلاش چه می شود؟ تکلیف انجمن شما چیست؟
انگار او بارها به این سئوالات فکر کرده بود. جواب داد که از چند سال پیش فعالیتهای انجمن را برای نگهداری دامگاه ها که در جهان بی نظیر هستند و حفظ نسل سایر پرندگان مهاجر برنامه ریزی کرده است!
مطمئنم اگر الن در یک کشور دیگر بجز ایران زندگی می کرد، بارها نامش را در مجله ها و روزنامه ها خوانده بودیم و بارها او را در تلویزیون در حالیکه جوایز مختلفی دریافت می کرد، مشاهده کرده بودیم. خیلی از ما نام زنانی را که در آفریقا درباره شامپانزه یا گوریل ها تحقیق کرده اند را شنیده ایم . اما هرگز نامی از او درجایی شنیده نشده است.
او تاکنون اجازه نداده است از زندگیش فیلمی بسازیم. امروز انجمن درنای سیبری نیز توسط جوانان تحصیل کرده ی محلی اداره می شود. اگر امسال درناها به ایران مهاجرت نکنند باید گفت که نسلشان در ایران منقرض شده است! اگر هم نسل شان منقرض شود شاید هیچ تغییر مستقیمی در زندگی من و شما ایجاد نشود، اما وقتی به زندگی او فکر می کنم، گاهی از خودم می پرسم من در 26 سال زندگی ام چه کرده ام؟ آیا اگر به من 26 سال فرصت بدهند می توانم حتی یک کوچه در یک شهر ایران را آن طور که می خواهم نامگذاری کنم؟!؟
با تشکر از محسن بیگلر بیگی عزیز که زحمت بازنویسی متن روزنامه همشهری را کشیدند . همشهری ویژه نامه مازندران 31/2/91


ارتباط بین بیکاری در بهشهر وEURO5
ساعت ٦:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۳٠  کلمات کلیدی: میانکاله در نشریات و خبرگزاریها

چند سالیست که نماینده شهرستان بهشهر پای خود را در یک کفش کرده که باید در غرب بهشهر (دهستان میانکاله) پالایشگاهی احداث شود که تمامی مشکلات اهم از  اعتقادی ،مذهبی، سیاسی ، اقتصادی، معیشتی ، بهداشتی و حتی زیست محیطی منطقه فوق را بصورت یکجا حل کند .
گفتیم بی خیال اما نشد
زمانی پس از فشارهای که از طرف دوستداران طبیعت به مدیریت محیط زیست  آمد آقای شاعری بعنوان نماینده و قائم مقام محیط زیست با احداث آن مخالفت کردند .در همان مقطع زمانی ایشان در جلسات شبانه خود با مردم منطقه (مردم زادگاهش حسین آباد و قره تپه ) قول این را دادند که احداث پالایشگاه را منتفی نکرده و جایش را کمی تقییر میدهند تا در بین سه روستا قرار گرفته و همه (ظاهرا خودشان هم همونجایی هستند) بتوانند از پول چرب فروش زمین به پالایشگاه بهرمند شوند  و امروز ایشان مدعی هستند که مشاورهای زیست محیطی و محققان و دانشمندان با همفکری  مخترع بزرگ طرح انتقال آب دریای خزر به کویر(شوخی) به این نتیجه رسیده اند که بله همینجا یعنی حدود 4 کیلومتری جنوب شرقی حسین آباد بین زمینهای قره تپه ،رستم کلا ، حسین آباد میتوان پالایشگاه ساخت و اوکی است .
حال ما باید سخنرانی ایشان را در حدود 30 ماه پیش جدی بگیریم و یا کار کارشناسی بر روی زمینهای نامزد ساخت پالایشگاه .
چند روزی است   موافقان پالایشگاه یکی در لباس معاون ارشد محیط زیست و دیگری در قالب نماینده بهشهر و منطقه سخن از آن دارند که پالایشگاه را میخواهند بر اساس استاندارد EURO5 بسازند که کارشناس  آگاه و سبز مان (محمد کاشانی عزیز )  اعلام کردند که یورو پنج چه ربطی دارد به سیزده بدر؟؟!؟؟؟!!!؟؟؟!!!؟
حالا   این یورو پنچ چیست که همه عالم دیوانه اوست بخوانید .
آشنایی مختصر با یورو 5: این بخشنامه و متعاقب آن اصلاح دستورالعمل پوشش وسایل نقلیه موتوری با موتورهای مثبت احتراق یا فشار احتراق شامل موارد زیر میباشد:

-در نظر گرفته شده برای استفاده در جاده های عمومی؛
- با یا بدون بدنه؛
- با حداقل چهار چرخ؛
- با حداکثر مجاز بیش از 3500 کیلوگرم و حداقل سرعت 50 کیلومتر / ساعت؛
* به جز وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات مهندسی عمران.
1-http://www.shomalnews.com/view/61651/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%20%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%8A%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%20%D9%85%D9%8A%D8%A7%D9%86%D9%83%D8%A7%D9%84%D9%87%20%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%BA%20%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%20%D8%A7%D8%B3%D8%AA/
2- http://isdle.ir/news/index.php?news=8371   
3-http://ec.europa.eu/environment/air/pollutants/stationary/ippc/


خواهش میکنم share کنید
حر منصوری  http://www.facebook.com/groups/miankaleh.protect/


سرمایه‌گذار پالایشگاه نفت بهشهر می‌تواند کار ساخت را آغاز کند
ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/٢٤  کلمات کلیدی: میانکاله در نشریات و خبرگزاریها

 

نسخه چاپیارسال به دوستان
مدیرکل محیط زیست مازندران:
سرمایه‌گذار پالایشگاه نفت بهشهر می‌تواند کار ساخت را آغاز کند

خبرگزاری فارس: مدیرکل محیط زیست استان مازندران گفت: ساخت پالایشگاه نفت در بهشهر بلامانع است و سرمایه‌گذار می‌تواند کار ساخت را آغاز کند.

خبرگزاری فارس: سرمایه‌گذار پالایشگاه نفت بهشهر می‌تواند کار ساخت را آغاز کند

 

هرمز محمودی‌راد در حاشیه برگزاری دومین کارگاه تخصصی نقشه راه گربه‌سانان، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بهشهر، اظهار داشت: با کار کارشناسی و ارزیابی‌های انجام شده به طوری که کمترین عارضه زیست محیطی ناشی از ساخت پالایشگاه نفت در بهشهر را داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که احداث پالایشگاه در مکان جدید از نظر محیط زیست هیچ مانعی ندارد.

وی تصریح کرد: مکان قبلی پالایشگاه مورد موافقت سازمان حفاظت محیط زیست قرار نگرفت و مکان‌یابی جدید صورت گرفت.

این مسئول بیان کرد: فاصله آن تا شهر، تا آببندان، تا رستمکلا و میانکاله بررسی شد در نتیجه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و مجوز احداث آن صادر شد.

محمودی‌راد در پایان اذعان داشت: سرمایه‌گذار پالایشگاه نفت در بهشهر می‌تواند کار و تلاش و سرمایه‌گذاری خود را آغاز کند.

به گزارش فارس، موضوع احداث پالایشگاه نفت مازندران از سال‌ها پیش مطرح بوده، در بهمن سال 87 دفتر شرکت پالایشگاه نفت مازندران در بهشهر افتتاح شد.

در سال 90 کلنگ احداث آن در حسین‌آباد به زمین زده شد، اما بنا به دلایل زیست محیطی همچنان با منع قانونی مواجه بود تا اینکه مکان‌یابی جدیدی صورت گرفت و در نهایت مورد موافقت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.

اکنون سرمایه‌گذار می‌تواند با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه‌ای به احداث این پروژه ملی بپردازد.

با ساخت پالایشگاه نفت مازندران در بهشهر بیش از 7 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در منطقه ایجاد می‌شود.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910223000536


15 اردیبهشت ،میانکاله،تجمع پارک جمشیدیه
ساعت ٤:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٢/۱٦  کلمات کلیدی: اخبار وبلاگها و فعالان زیست محیطی

گزارشی تحلیلی از وضعیت پالایشگاه مخالفان و موافقان آن
آرمان- ساخت پالایشگاه بهشهر چند سالی است حریم سبز میانکاله و تالاب ارزشمندش را تهدید م یکند اما هر بار با تمام مخالف تهای فعالان محیط زیست احداث پالایشگاه در این شهر قوت میگیرد. حالا اما در شهر بهشهر شایع های گوش به گوش شنیده م یشود که از محدود شدن سازندگان پالایشگاه در میانکاله حکایت میکند. شایعه برچیده شدن بساط پالایشگاه بهشهر اما بیش ازآنکه توانسته باشد آرامشی برای مخالفان احداث پالایشگاه در این اکوسیستم طبیعی ایجاد کند ظن آغاز فعالیت و از سر گیری ساخت پالایشگاه را در ذهن فعالان محی طزیست بوجود آورده و بر پایه آن پارک جمشیدیه تهران روزهای گذشته میزبان گردهمایی و فراخوان سازمانهای غیر دولتی و فعالان محی طزیست برای جلوگیری از ساخت پالایشگاه بوده است. ۲۵ فروردین سال ۹۱ اما استاندار مازندران آب پاکی را روی دست همگان ریخت و با چراغ سبز سازمان محی طزیست و حمایت قائم مقام سازمان حفاظت محی طزیست با اعلام نهایی شدن نظر محی طزیست درباره احداث پالایشگاه در کیاسر ساری گفت: پالایشگاه بهشهر مورد تایید وزارت نفت است. سیدمحمد کریمی که در حرفهایش از بی نالمللی بودن تالاب میانکاله سخن به میان آورده و گفته این تالاب در دنیا معروف است ضرورت حفظ اصول زیست محیطی برای جلوگیری از تخریب تالاب بی نالمللی را نیز یادآور شده و تاکید
لطفا بخوانید
http://www.armandaily.ir/index.php?option=com_phocadownload&view=category&download=5709%3A2012-05-06-01-19-52&id=366%3A2012-05-05-08-39-02