دیده بان میانکاله

وبلاگ شخصی حر منصوری

درخواست توقف صدور پروانه شکار برای پنج سال
ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢٦  کلمات کلیدی: اخبار وبلاگها و فعالان زیست محیطی

مهم*********************************مهم
لطفا به اشتراک بگذرید
خواهش میکنم در صورت همنظر بودن امضا و به دیگر دوستانتان توصیه کنید .
شاید فردا دیر باشد
آدرس گروه فیس بوکی:  https://www.facebook.com/NOHuntingLicense
*************************************************
 ما جمعی از دوستداران محیط زیست و حیات وحش ایران خواستاریم :

برای اینکه وضعیت حیات وحش ایران بسیار شکننده شده است و به گونه ای نیست که تحمل سیل شکارچیان را داشته باشد
سازمان حفاظت محیط زیست کشور به مدت پنج سال صدور پروانه شکار را متوقف کند تا
حیات وحش ایران نفسی تازه کرده و خود را احیاء نماید
بیم ناکیم از اینکه جمعیت حیات وحش از جمله قوچ و میش و کل و بز به حدی برسد که منتظر در خطر انقراض قرار گرفتن آن باشیم
آدرس محل امضاء:
http://vahsh.ir/petition


آرمان: حیات وحش میانکاله در آتش
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢٥  کلمات کلیدی: میانکاله در نشریات و خبرگزاریها

روزنامه صبح ایران آرمان روابط عمومی
۲۲۸۷
۱۳۹۲ دوشنبه ۲۵ شهریور


 
حیات‌وحش میانکاله در آتش 
 
 

آرمان: رئیس اداره محیط‌زیست بهشهر از آتش‌سوزی عمدی در 5 هکتار از اراضی قلعه پلنگان واقع در ضلع غربی پناهگاه حیات‌وحش میانکاله خبر داد. رضا زمان احمدی، افزود: با تلاش نیروهای یگان محیط‌زیست آتش خاموش شد اما به دلیل تاریکی هوا حریق به طور کامل مهار نشد و صبح روز بعد در اثر وزش باد مجددا شعله‌ور شد. به گفته وی، محیط بانان با کمک ماموران ایستگاه آتش‌نشانی بندر امیرآباد، نیروهای منابع طبیعی و نیروهای مردمی پس از ساعت‌ها تلاش موفق به مهار کامل آتش شدند. حر منصوری عبدالملکی، دیده‌بان میانکاله به آرمان می‌گوید: «باز هم خبری حاکی از آتش‌سوزی در میانکاله به دستم رسید، طبق این خبر بخشهای غربی میانکاله از ساعت10صبح سه‌شنبه هفته گذشته، طعمه حریق شده است. این آتش‌سوزی‌ها در چند ماه گذشته به‌دلیل تکرار زیاد برای مردم منطقه دیگر امری عادی و روزمره به حساب می‌آید. این تعداد آتش‌سوزی آن هم در قسمت‌های غربی که تراکم حضور انسان در آن بیش از مناطق شرقی میانکاله است چیزی نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آن گذشت.»

چه کسانی این مراتع را آتش می‌زنند؟

عبدالملکی دیده‌بان میانکاله تاکید کرد: «سال‌ها قبل محدود دامدارانی در زمان‌هایی خاص اقدام به آتش زدن پوشش گیاهی نه چندان سبز اواخر تابستان در میانکاله می‌کردند تا به‌واسطه خاکستر شدن پوشش گیاهی و جوانه زدن آن احشامشان بتوانند از جوانه‌ها به‌عنوان علوفه استفاده کنند اما امروزه دامداران بواسطه استفاده از ماشین و تراکتور و آوردن کاه و علوفه برای فصل‌های غیرسبز دیگر نیازی بسوزاندن پوشش گیاهی خشک منطقه ندارند. اما اینک این سوال مطرح است که چه کسی یا کسانی از تکرار این سناریو در مقاطع زمانی کوتاه آن هم در یک منطقه حفاظت‌شده دارای اهمیت جهانی، سود می‌برند. بنظر می‌رسد افرادی با دلایل خاص قصد بی‌کفایت نشان دادن مدیران زیست محیطی شهرستان یا میانکاله را دارند که این پروژه را در زمان‌های کوتاه تکرار می‌کنند. نکته تأمل‌برانگیز دیگر این است با وجود اینکه فرمانداری و سایر نهادهای دولتی در زمان‌هایی خاص همچون ایام تعطیل و زمان برداشت انارهای وحشی منطقه اقدام به اخذ عوارض از محل ورودی میانکاله می‌کنند اما تاکنون هیچ اقدامی مبنی بر احداث ایستگاه اطفای حریق در منطقه صورت نگرفته است. پناهگاه حیات‌وحش میانکاله با فون و فلور منحصربفردش سال‌هاست که بواسطه حضور نابخردانه انسان و ماشین‌آلاتش دست به‌گریبان مشکلاتی جدی برای ادامه حیات خود شده است. این بی‌خردی انسان یک روز خود را با ساختن پالایشگاه، روزی دیگر با احداث جاده و دیگر روز با قطع ارتباط حیاتی تالاب با قسمت‌هایی چون لپوی زاغمرز خود را نشان داده و می‌دهد که نا کار آمد بودن سازمان محیط‌زیست را بعنوان سازمان متولی امور زیست محیطی بیش از پیش نمایان می‌سازد.»

پوشش گیاهی از بین رفت

در جریان این آتش‌سوزی ۵ هکتار از اراضی پناهگاه حیات‌وحش میانکاله با پوشش گیاهی ۹۰ درصد بوته تمشک و سازیل و ۱۰ درصد درختچه انار از بین رفت و تعداد زیادی از گونه‌های جانوری از جمله مار، لاک پشت و غیره تلف شدند. به گزارش مهر،اداره محیط‌زیست بهشهر تصریح کرد: محدوده وقوع آتش‌سوزی زیستگاه پرنده حمایت شده دراج به شمار می‌رود. احمدی افزود: به احتمال فراوان این آتش‌سوزی عمدی بوده است که در این رابطه پس از تحقیقات صورت گرفته یک نفر مضنون که از متخلفین با سابقه در زمینه صید و شکار غیرمجاز است، دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شد.

خسارات وارد شده به دلیل آتش‌سوزی

دیده‌بان میانکاله تصریح کرد: «آتش‌سوزی تا بحال ادامه داشته و متاسفانه یک دستگاه موتور آب که برای اطفای حریق توسط محیط‌زیست و دوستداران طبیعت به کمک گرفته شده بود در آتش سوخت، همچنین ماشین آتش‌نشانی منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد به درخواست محیط‌زیست برای همکاری به نزدیک درب ورودی رفته تا با اتقال آب به مخزن تراکتور محیط‌زیست به اطفای حریق در میانکاله کمک کند.»


لینک خبر :  http://armandaily.ir/?News_Id=53130
 

«هر انسان یک درخت» موفقیت حامیان باغ اکولوژی نوشهر
ساعت ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢٥  کلمات کلیدی: اخبار وبلاگها و فعالان زیست محیطی

 

به دنبال اعتراض و تجمع گروهی از حامیان محیط زیست ایران، تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر متوقف شد. این باغ از با ارزش‌ترین ذخیره‌های ژنتیک گیاهی در خاورمیانه به شمار می‌رود.

حر منصوری عبدالملکی، دیده‌‌بان میانکاله و از فعالان محیط زیست استان مازنداران، در خبری که روز پنج‌شنبه (۶ تیر/ ۲۷ ژوئن) روی صفحه فیسبوکی "کمپین برای محیط زیست ایران" منتشر کرد، نوشت که معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت محمد خاتمی «از طرف حسن روحانی رئیس جمهور منتخب، مسئول بررسی موضوع شده» است و «پروژه گذر جاده از میان باغ گیاه‌شناسی نوشهر و تخریب باغ برای همیشه متوقف شد.»

این درحالی است که روزنامه اعتماد از سوی برخی مسئولان در شماره امروز خود نوشته است که تصمیم نهایی در این باره ۱۰ روز دیگری اعلام می‌شود.

تصمیم به تخریب یک باغ قدیمی با درختان منحصر بفردی که بعضی از آنها تا ۲۰۰ سال قدمت دارند، جنب‌وجوش فعالان محیط زیست مازندران را در  پی داشت. چیزی نمانده بود که کمر درختان باغ گیاهشناسی نوشهر با کشیده‌شدن یک جاده کمربندی از میان ‌آن بشکند.

استانداری مازندران قصد داشت بخشی از این باغ را برای دسترسی به بندر نوشهر تخریب کند. اما تجمع روز گذشته (چهارشنبه ۵ تیرماه) در اعتراض به تصمیم استانداری مازندران موقتا اقدامات بعدی را متوقف کرده است؛ اعتراضی که به نوشته روزنامه‌اعتماد حمایت برخی از دست‌اندرکاران دولتی را نیز به همراه داشت.

روز پنج‌شنبه (۶ تیرماه) برخی رسانه‌ها، از جمله روزنامه‌های "آرمان" و "اعتماد" و سایت این کمپین اینترنتی، از توقف موقت تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر خبر دادند؛ باغی با ۳۵ هکتار مساحت که سال ۱۳۱۰ ساخته شده است. فعالان محیط زیست می‌گویند این پارک بزرگترین و با ارزشترین ذخیره ژنتیک گیاهی کشور و خاورمیانه است.

ماجرا از کجا شروع شد؟

روز یکم تیرماه فعالان محیط زیست مازندران خبردار شدند که  استانداری مازندران نامه‌ای خطاب به برخی از مقامات محلی نوشته و از آنان خواسته که صبح ۵ تیر به منظور «اجرای مصوبه دولت مبنی بر احداث راه دسترسی به بندر نوشهر به کمربندی از بخشی از اراضی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع نوشهر» در محل حاضر شوند.

فعالان محیط زیست مازندران و سازمان‌های غیردولتی بلافاصله با راه انداختن کمپینی در اینترنت خواهان حمایت مردم

جمع فعالان محیط زیست و گروهی از مردم نوشهر برای اعتراض به تخریب باغ گیاهی.

برای حفظ باغ گیاه‌شناسی نوشهر شدند. روز ۵ تیر، یعنی روزی که قرار بود مقدمات ساختن جاده شروع شود، از بولدوزرها خبری نشد و فقط گروهی نزدیک به ۲۵۰ نفر از مردم نوشهر و حامیان پارک بودند که در آن‌جا تجمع کردند.

حر منصوری عبدالمالکی، دیده‌بان میانکاله و فعال محیط زیست که از مبتکران این حرکت اعتراضی است، در این باره روی صفحه فیسبوکی کمپین از همه شرکت‌کنندگان خواسته بود که از دادن شعارهای سیاسی و حاشیه‌ای خودداری کنند ‌و به حفظ آرامش توجه داشته باشند.

۲۰نهاد مدنی و فرهنگی و آموزشی و تحقیقاتی برای جلوگیری از تخریب باغ گیاهی نوشهر در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران، از او خواستند به عنوان یکی از جدی‌ترین مسایل، فکری به حال منابع طبیعی ایران و محیط زیست کند.

همه حساس‌اند ولی...

احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست، به روزنامه "اعتماد" گفته است که این سازمان نسبت به تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر به شدت حساس است و اجازه تخریب ‌آن را نمی‌دهد. با این حال وی تاکید کرده است که این باغ تحت مالکیت این سازمان نیست.  

"اعتماد" از قول مدیرکل محیط زیست مازندران نیز نوشته است که این باغ زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌هاست: «من به عنوان مدیری محیط زیستی تنها می‌توانم نظر کارشناسی خود را در این خصوص بدهم، اما به دلیل اینکه این مجموعه زیرنظر محیط زیست نیست، نمی‌توانم کار دیگری برای این اتفاق کنم. از نگاه من اگر گزینه بهتری برای توسعه شهری در نوشهر وجود دارد بهتر است این پروژه اجرا نشود.»

به نوشته روزنامه اعتماد همزمان با تجمع اعتراضی، جلسه‌ای هم با شرکت اعضای هیات امنای باغ و مسئولان استانداری برگزار شد که نتیجه‌اش مهلتی ۱۰ روزه برای اعلام تصمیم نهایی بود.  

گزینه‌های دیگر

شهرام کیادلیری، رئیس باغ گیاه‌شناسی به "اعتماد" گفته است که «درباره تغییراتی که قرار است در باغ اعمال شود، باید هیات امنا که متشکل از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر علوم، رئیس موسسه تحقیقات جنگل و مراتع و چند مدیر دیگر که مجموعه ۹ نفر هستند، تصویب کند که عرصه تحقیقاتی می‌‌تواند واگذار شود یا نه، اما از آنجایی که این مصوبه از سوی هیات دولت تصویب شده استانداری مصر به اجرای آن است.»

به گفته رئیس باغ گیاه‌شناسی نوشهر «مسئولان وزارت جهاد کشاورزی که متولیان این باغ‌اند تنها مخالفان این پروژه نیستند، مدیرکل میراث استان هم که ۷ سال پیش این باغ را به عنوان اثر ملی ثبت کرده است از مخالفین این تخریب است.»

او به اعتماد گفته است که «گزینه‌های دیگری چون جاده‌ای که از نزدیکی باغ می‌‌گذرد هم هست که استانداری می‌‌تواند به آن جاده بپردازد، اما اصرار استانداری اجرای مصوبه هیات دولت است که با این کار ۳۱ هزار مترمربع از ۳۵ هکتار باغ از بین می‌رود.»

موزه‌ای بی‌نظیر

باغ اکولوژی نوشهر با پرورش هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی در حقیقت یک موزه بی‌نظیر گیاهان است. حامیان آن در نامه به روحانی این‌گونه درباره درختان‌اش نوشته‌اند:

«پایه‌هایی کهنسال از بلند مازو، نمدار، توسکا و ممرز؛ تنها پایه بلوط چوب‌پنبه در ایران، قدیمی‌ترین پایه‌های دارتالاب و ژینکو در کشور، ۲۵ گونه کاج و حدود ۳۰ گونه اکالیپتوس هم در این عرصه ۳۵ هکتاری وجود دارند؛ عرصه‌ای که به دلیل حساسیت بی‌مانند و ارزش والایش به عنوان یک اثر ملی به شماره ۱۷۷۹۵ در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ثبت شده است. همچنین تنها مکانی در جهان که دو گونه جدید و منحصر به فرد، یعنی اسپیره نوشهری و افرای مازندرانی به‌طور همزمان در آن زیست می‌کنند، باغ گیاه‌شناسی نوشهر است.»

لینک خبر


تکرار هفتگی آتش سوزی میانکاله و سکوت نهادهای دولتی
ساعت ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢٤  کلمات کلیدی: حیات وحش بقلم خودم

 


خواهش میکنم به اشتراک بگذارید
نام من محیط بان است ،شغلی که شاید در این مملکت اعتقادی جدی به آن وجود ندارد . من هم همچون همه مردم دنیا اول با دغدغه نان و پس از آن برای عشقم که طبیعت است تلاش میکنم .
با این تفاوت که در شغل من باید  آتش نشان بود،باید توان گرسنگی خانواده بدلیل حقوق کم را داشت،باید هر روز انتظار شلیک یک شکار چی متخلف را  به خود را داشت ،باید توان پیمایش پله های دادگاه را بخاطر برخورد با یک شکارچی را داشت و باید های دیگری که شاید برای شما قابل درک نباشد .
این سرزمین ما و پرندهایمان است که هر روز در آتش جهل و سود جویی برخی میسوزد .
اما باید دانست که طبیعت تا حدی تحمل خواهد کرد .
محیط بان میانکاله در گرمای 19 شهریور 92 در حال خاموش کردن آتش در پناهگاه
-------------------------
حر منصوری عبدالملکی
    دیده بان میانکاله