دیده بان میانکاله

وبلاگ شخصی حر منصوری

تلاش فعالان محیط زیست منجر به دستور سازمان محیط زیست شد
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳۱  کلمات کلیدی:

تلاش فعالان محیط زیست منجر به دستور سازمان محیط زیست شد
نجات تالاب میانکاله از جاده مخرب محلی
ساری-ایسکانیوز:  پروژه ساخت جاده‌ای که قرار بود از میان منطقه حفاظت شده تالاب میانکاله عبور کند با پیگیری فعلان محیط زیست و تحرک سازمان محیط زیست پس از این پیگیر‌ی‌ها، فعلا در دستورکار قرار نخواهد گرفت.

عملیات ساخت این جاده سال‌ها پیش شروع شده ولی متوقف شده بود اما در سال‌های اخیر با پیگیری شورای شهر و نماینده بهشهر در مجلس شورای اسلامی مجوزی از سازمان محیط زیست برای این پروژه کسب شده بود که این مجوز دوباره باطل شد.

حر منصوری، دیده‌بان میانکاله و فعال محیط زیست، در این باره می‌گوید: «در همایشی که در دانشگاه تهران برگزار شده بود از معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست، خواستیم تا مجوزی را که در دولت پیشین برای ساخت این جاده صادر شده بود باطل کند.»

منصوری می‌گوید که ابتکار دستور پیگیری مجوز این جاده را به احمد علی کیخا، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست داده بود.

این پیگیری‌ها و اطلاع رسانی فعالان محیط زیست در نهایت باعث شد تا مدیرکل محیط زیست استان مازندران خبر باطل شدن مجوز این جاده را اعلام کند.

این جاده قرار بود امکان دسترسی اهالی بهشهر و مسافران را به منطقه حفاظت شده میانکاله و ساحل آن به وجود آورد. امکانی که خود یک تهدید برای محیط زیست منطقه محسوب می‌شد.

پناهگاه حیات وحش میانکاله درون این منطقه قرار دارد. این پناهگاه یکی از زیستگاه‌­های مهم و با ارزش پرندگان مهاجر آبزی و پرندگان بومی است. این پناهگاه بازمانده تیپ اراضی مشجر ساحلی در ساحل دریای خزر است و به علت دارا بودن موقعیت ویژه و منحصر به فرد اکولوژیکی و وجود خلیج گرگان، یکی از ذخایر با ارزش کره زمین لقب گرفته است و سازمان جهانی یونسکو برای این منطقه شناسنامه ویژه تهیه کده است.

http://www.iscanews.ir/news/41810/%D9%86%D8%AC%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%A8-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%AE%D8%B1%D8%A8-%D9%85%D8%AD%D9%84%DB%8C


فراخوان عمومی «کمپین نجات زیستگاه»
ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠  کلمات کلیدی:

فراخوان عمومی «کمپین نجات زیستگاه»
جمع آوری امضا برای استقرار سامانه ی مکانیزه و هوایی اطفاء حریق
زندگی سالم- شهره علی پور: این کمپین با هدف نجات زیستگاه های طبیعی و با همکاری چندین سازمان مردم نهاد و محیط زیستی و حامیان زمین شکل گرفته و در اولین اقدام خود مبادرت به جمع آوری امضاء توسط شبکه های مجازی و طومار و نامه برای ارسال به رئیس جمهور نموده تا دولت را وادار به ایجاد پایگاه های مکانیزه اطفاء حریق مجهز به بالگرد در پارک های ملی و زیستگاه های طبیعی کشور نماید.
مدیر انجمن محیط زیستی دیده بان میانکاله به عنوان یکی از اعضای این کمپین در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری زندگی سالم با اعلام این مطلب افزود: طبیعت، جنگل و زیستگاه هایی مانند جنگل های هیرکانی کشور که دارای قدمت 40000000 ساله هستند، دارای جایگاه اکولوژیکی و حیاتی بوده و زیستگاه بسیاری از جانداران متعددی هستند که بصورت یک اکوسیستم به هم پیوسته تبدیل به سرمایه استراتژیک کشور برای نسل کنونی و آینده گردیده اند.

دولت، حفظ منابع طبیعی را باید بدون هیچ گونه مرزبندی در اولویت برنامه های خود قرار دهد
حر منصوری عبدالملکی ادامه داد: بنابراین نقش دولت به عنوان حافظ منافع ملی در این میان مشخص می شود و دولت، حفظ منابع طبیعی را باید بدون هیچ گونه مرزبندی در اولویت برنامه های خود قرار دهد.
وی گفت: اینکه با چه دلیلی از بین رفتن منابع طبیعی و جنگل ها در تضاد با منافع ملی قلمداد نمی شود را باید از آقای رئیس جمهور که یکی از برجسته ترین شعارهایشان اهمیت به مسائل زیست محیطی بوده، سوال کرد و باید از ایشان خواست تا کم کاری های دولت های پیشین را در حفظ این زیستگاه ها جبران نمایند، و در بدنه دولت، توجه ویژه ای به این مهم انجام پذیرد.

مدیر انجمن محیط زیستی دیده بان میانکاله خاطر نشان کرد: البته با وجود نواقص و ضعف های بسیار زیادی که در 8 سال گذشته در سازمان محیط زیست بوجود آمد نباید انتظار داشته باشیم که در کوتاه ترین زمان، این سازمان، تمامی توان لازمه ی خود را باز یابد و بتواند رئیس جمهور و تمام دستگاه ها را برای اجرای خواسته هایش مجاب نماید.

وی اظهار داشت: کمپین نجات زیستگاه در فضای مجازی آغاز بکار کرده و در روزهای پایانی این هفته در مراکز استان های شمالی به صورت دستی نیز مبادرت به جمع آوری امضا خواهد نمود.

منصوری عبدالملکی در پایان اظهار داشت: روز پنجشنبه 6/6/93، فعالین محیط زیست و عموم مردم می توانند با حضور در محلی که توسط صفحه این کمپین در شبکه های مجازی و پایگاه های خبری حامی، اعلام خواهد شد با این کمپین، همصدا شده و امضاهای خود را برای نجات زیستگاه، تحویل نمایندگان کمپین جهت ارسال به دولت نمایند.

گفتنی است؛ آحاد مردم و فعالان محیط زیست می توانند با مراجعه به شبکه اجتماعی فیس بوک به نشانی: http://facebook.com/events/527559174057253/?ref=22، صفحه اصلی این کمپین به نشانی: http://ipetitions.com/petition/miankaleh، پایگاه های خبری زندگی سالم(http://zendegisalem.ir)، انتخاب خبر(http://entekhabkhabar.ir) و زمین آن لاین(http://zaminonline.ir) به عنوان حامی این کمپین و همچنین وبلاگ مدیر دیده بان میانکاله به نشانی: http://miankaleh.persianblog.ir/post/158 این کمپین را امضا کنند.

منبع خبر http://zendegisalem.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=6984,1


"کمپین نجات زیستگاه" فعالیت خود را از روز دوشنبه آغاز می کند
ساعت ۸:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۳٠  کلمات کلیدی:

 

"کمپین نجات زیستگاه" فعالیت خود را از روز دوشنبه آغاز می کند

درخواست عمومی به رئیس جمهور برای راه اندازی فوری پایگاه اطفای حریق

کمپین نجات زیستگاهزندگی سالم: یک فعال محیط زیست گفت: "کمپین نجات زیستگاه" از دوشنبه هفته جاری با فعالیت در فضای مجازی و جمع آوری امضا از فعالان محیط زیست، کارکنان ادارات و همه آحاد مردم حمایت آنها برای درخواست از رئیس جمهور به منظور راه اندازی فوری پایگاه اطفای حریق را آغاز خواهد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری زندگی سالم، حفاظت از عرصه های طبیعی موضوعی ملی است که نگاه دولتی و یا جناحی را برنمی تابد و باید تمام دستگاه ها، نهادها، سازمان های مردم نهاد و نیز آحاد مردم با هدف امانت داری از نعمت های خدادادی و همچنین فراهم کردن بستری پاک برای زندگی بشر در این زمینه از تمام تلاش و نیروی خود برای نگاهبانی از طبیعت استفاده کنند.

 

در همین راستا جمعی از فعالان زیست محیطی کشور و سازمان های مردم نهاد در تلاش هستند تا با بیدار کردن وجدان عمومی، زمینه مشارکت همه مردم برای پاسبانی از طبیعت را فراهم آورند.

 

از همین روی کمپینی با هدف حفاظت از محیط زیست از سوی تشکل زیست محیطی "حرمت حیات" و "دیده بان میان کاله" و نیز سایت "زمین آنلاین" با عنوان "کمپین نجات زیستگاه" تشکیل شده است.

 

بابک توتونچی، مدیرعامل سازمان غیردولتی حرمت حیات در این رابطه در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم، اظهار داشت: این کمپین از دوشنبه هفته جاری با فعالیت در فضای مجازی و جمع آوری امضا از فعالان محیط زیست، کارکنان ادارات و همه آحاد مردم حمایت آنها از اهداف این فعالیت را آغاز خواهد کرد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در نهایت بعد از جمع آوری امضاها، فعالان محیط زیست و مردم برای امضای طومار در تاریخ ششم شهریورماه سال جاری، تجمعی را در شهر تهران خواهند داشت، افزود: بعد از این تجمع، خواسته این کمپین که راه اندازی فوری پایگاه اطفای حریق مکانیزه در پارک ملی گلستان است، به رئیس جمهور ارسال خواهد شد.

 

این فعال محیط زیست در ادامه با تاکید بر اینکه راه اندازی چنین پایگاه هایی و همچنین تخصیص اعتبار برای محیط زیست نباید در گیر و دار بوروکراسی قرار گیرد، اظهار داشت: همانگونه که این منابع طبیعی برای کشور درآمدزا هستند باید بخشی از این درآمدها صرف نگهداری از خود این منابع شود.

 

وی ادامه داد: دولت کنونی در بخش حفاظت از محیط زیست، رویکردهای خوبی داشته است و این مسئله را در اطلاع رسانی، فرهنگ سازی برای مردم و انتخاب مدیری شایسته برای این سازمان نشان داده است.

 

این فعال محیط زیست کشور با اشاره به اینکه در دولت گذشته 60 درصد افت محیط زیست را در کشور شاهد بودیم، اظهار داشت: این مسئله بدان معناست که باید 60 درصد از مردم از بین بروند تا مابقی جمعیت بتوانند در شرایط استاندارد زندگی کنند.

وی با اشاره به اهمیت و جایگاه سازمان های مردم نهاد در پاسبانی و حفاظت از محیط زیست، اظهار داشت: در تمامی آتش سوزی ها و مشکلاتی که برای محیط زیست به وجود آمده است، NGOها و نیروهای مردمی به عنوان بازوی پرتوان در این امر کار کرده اند.

 

توتونچی بیان داشت: تا زمانیکه پایگاه اطفای حریق مستقر نشود و جنگل ها از لحاظ عملیات اطفا حریق بیمه نشوند این کمپین به فعالیت خود ادامه می دهد.

 

وی در پایان از تمام مردم و دوستداران محیط زیست خواست تا با مراجعه به سایت زمین آنلاین و تشکل دیده بان میان کاله و نیز تشکل غیردولتی حرمت حیات، متن نامه را دریافت کرده و با انتشار آن برای جمع آوری امضا در راستای کمک به حفظ محیط زیست کشور کمک نمایند.

http://zendegisalem.ir/VisitorPages/show.aspx?IsDetailList=true&ItemID=6501,1


اعتراض شماری از احزاب به رئیس جمهور و چند نکته
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٦  کلمات کلیدی:

درود 

سالها از توجه احزاب و نخبگان سیاسی کشورهای پیشرفته مخصوصا اروپایی به مسئله محیط زیست میگذرد .

توجهی که در کشوری نظیر آلمان موجب گردید تا در سال ۱۹۹۳ با ائتلاف حزب سبز آلمان با ائتلاف ۹۰ تشکیل حزب سبز آلمان در سال ۱۹۸۰ در آلمان غربی صورت گرفته و ائتلاف ۹۰ هم در سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۰ در آلمان شرقی بنیان‌گذاری شود. حزبی که از موفق‌ترین و معروف ‌ترین حزب‌های محیط زیست گرای  جهان بوده است و بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ همراه با سوسیال دمکرات در دولت ائتلافی آلمان حضور داشت. حفاظت از محیط زیست، تحمل و همزیستی مسا لمت‌آمیز در یک جامعه‌ی چند فرهنگی از جمله اصول بنیادین این حزب هستند که خط ‌مشی و سیاست حزب بر آن‌ها استوار است.

ولی در کشور ما ایران در سالهای گذشته احزاب مختلف که همواره در سایه دولتهای مطبوع خود به فعالیت می پرداختند بیش از آنکه منافع جمعی ،بشر دوستانه و صلح جویانه را دنبال کنند در تکاپو برای تامین منافع حزبی و و گاها شخصی خود بوده و هنوز هم هستند . متاسفانه بارها و بارها شاهد بوده ایم که فشار و سهم خواهی آنها موجب صدور مجوزهایی در بهره برداری ناپایدار از طبیعت و البته علیه طبیعت شده و می شود .مجوزهایی که اجازه ساخت راهها،پالایشگاها،نواحی صنعتی و....را در دل مناطق چهار گانه زیست محیطی تسهیل می کند .عملکردی که مشابه آن در دنیا بنام "بیماری هلندی" شناخته می شود.

به یاد دارم اوایل دهه هشتاد زمانی که هنوز خانم دکتر ابتکار ریاست سازمان محیط زیست را بعهده داشت طومار و مستندهایی را از روند تخریب تالاب لپوی زاغمرز توسط دستگاهای "سند بلاست" شرکت کشتی سازی صدرا در شمال ایران برای سازمان محیط زیست فرستاده وپیگیر این فعالیت در کنار تالاب شدیم.فعالیت صنعتی  که بواسطه استفاده از پودر مسباره در حال مسموم کردن تالاب لپو از سر شاخه های میانکاله بود .سازمان محیط زیست در واکنش به این گزارش و به دستورمستقیم خانم ابتکار این کارگاه را  تعطیل کرد اما پیگیریهای سیاسیون موجب گردید فعالیت این کارگاه پس از چند ساعت توقف از سر گرفته شود .  اما خوشبختانه امروز توجه چندین تشکل سیاسی در کشور برای حل یک معضل زیست محیطی را باید به فال نیک گرفت و به جد تلاش کرد تا به پشتوانه خواست دوستدارن طبیعت و توجه دیگر تشکلهای حزبی و زیست محیطی مشکل حل شود .

واما :

باید توجه کرد نقش اشخاصی چون ابوطالب ندری،الهه موسوی،مژگان جمشیدی ،احمد دباغیان و دیگر فعالین محیط زیست در اطلاع رسانی به موقع ، مستمر و تاثیر گذار ، بسیار کلیدی بوده که امروز پس از تکرار سالها آتش سوزی در پارک ملی گلستان صدای آن به گوش مردم ایران ، احزاب و مدیران سطح بالا رسیده است.

حر منصوری عبدالملکی

دیده بان میانکاله

 

به‌نام خداوند جان و خرد

اعتراض شماری از احزاب به ریاست محترم جمهور درباره‌ی نابودی محیط زیست کشور

 

 

جناب آقای حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 

همان‌طور که آگاه هستید بار دیگر آتش به جان مهم‌ترین و بزرگترین پارک ملی ایران، که به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست‌محیطی کره زمین در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، افتاد و نزدیک به یک‌سوم جنگل‌های ارزشمند آن را در کام خود فرو برد.

آقای رییس‌جمهور، وضعیت محیط زیست کشور در بحرانی‌ترین دورانِ تاریخ خود به سر می‌برد. وضعیت تا آن اندازه بحرانی و در خطر است که می‌گویند جنگل‌های این سرزمین ــ که روزانه ۴۰ هکتار از وسعت‌شان کاسته می‌شود و این تخریب روندی صعودی دارد ــ تا چند دهه‌ی دیگر به وضعیتی هم‌چون وضعیتِ کنونیِ تالاب‌های آن دچار خواهند شد. هشتاد درصد تالاب ارزشمند بختگان خشک شده و ۶۵ درصد دریاچه‌ی ارومیه، که نماد محیط زیست کشور است، به کویر نمک تبدیل شده است. عمق تالاب انزلی کم شده و بخش‌های بزرگی از تالاب‌های گاوخونی، ارژن، پریشان، آجی‌گل و تالاب سه‌گانه‌ی هامون نیز خشک شدند. وضعیت تالاب شادگانِ هویزه و هورالعظیم نیز نامناسب است. آلودگی هوا را هم که در بیشتر اوقات تجربه کرده‌اید، که این باعث می‌شود ‌بتوانید وضعیت هم‌میهنان‌مان در برخی شهرهای غرب کشور، به‌ویژه شهر اهواز، را درک کنید. در این سال‌ها ذره‌ای هم از سرعت ساخت‌وساز در اَبَرشهر تهران و در نتیجه افزایش جمعیتِ بی‌تناسب، که مولد همه‌ی آلودگی‌های شهر است، کاسته نشده و نه تنها توجهی از سوی مسؤولان اداره‌ی شهر به این موضوع مهم نمی‌شود بلکه خودشان با ایجادِ دریاچه‌هایی نسنجیده بر طبل این ساخت‌وسازها و نابود کردن منابع آبی می‌کوبند. در یک کلام، تمام شاخصه‌های زیست‌محیطی کشور در وضعیتی بسیار نامطلوب قرار دارد، تا جایی که برخی کارشناسان وضعیت فعلی را سقوط آزاد نامیده‌اند.

فراموش نشود که درست است در دو قرن اخیر تخریب شدید محیط زیست را در بسیاری از کشورهایی که امروز از مدافعان جدی آن در سطح جهانی هستند هم داشته‌ایم، ولی اغلب این کشورها در عرض‌های جغرافیایی بالاتر قرار دارند و دارای اقلیم مرطوب هستند و احیای زیست‌بوم در مناطق مرطوب بسیار راحت‌تر است. اما زیست‌بوم‌های مناطق خشک، در صورت نابودی، به دلیل پدیده‌ی بیابان‌زایی ممکن است هرگز قابلیت احیا نداشته باشند. طبیعتی که ما امروز در حال نابود کردنش هستیم دسترنجِ هزاران‌سال تلاش طاقت‌فرسا و بی‌وقفه‌ی نیاکان‌مان بوده است.

البته ــ بر خلافِ سازمان میراث فرهنگی ــ باید از شما به خاطر گماردن فردی آشنا با مسائل محیط زیست بر مدیریت سازمان حفاظت از محیط زیست سپاسگزاری کرد. به‌ویژه آن‌که این فرد با دعوت از متخصصان و منتقدان سازمان باعث جاری شدنِ خونی تازه در رگ‌های بی‌جان آن سازمان شدند، هر چند به‌نظر می‌رسد این روند حسنه متوقف و گفت‌وگو با منتقدان قطع شده است. موضع‌گیری خانم ابتکار در برابر بنزین پتروشیمی شایسته‌ی تقدیر است. با وجودِ این، باید بر پشتیبانی‌های خود از این سازمان بیفزایید، چرا که به نظر می‌رسد این سازمان برای رسیدن به بسیاری از اهداف خود ناتوان باشد. نخست آن‌که بودجه‌اش آن‌ اندازه ناچیز است که نتواند از پرورش مدیرانی آگاه برای آینده‌ی کشور و تحقیقاتِ تخصصی مرتبط، به‌ویژه در دانشگاه‌ها، پشتیبانی نماید. ناتوانی در جلوگیری از معدن‌کاوی در مناطق حفاظت‌شده، کم‌کاری در بازنگری قوانین کهنه‌ی این حوزه، عدم حمایتِ کافی از محیط‌بانان در حالی که می‌توان با جذبِ افرادِ بومی مناطق از سوی نیروهای مسلح معضلِ ناتوانی در برابر شکارچیان غیرمجاز را حل کرد،... برخی از کوتاهی‌ها و تعلل‌های سازمان یادشده است. عدم حمایت سازمان از گونه‌های گیاهی، به جز نبودِ مدیرانی آشنا با محیط طبیعی در آن سازمان، از ناهماهنگی با سازمان جنگل‌ها و مراتع که خود را متولی این بخش می‌داند نیز ناشی می‌شود، در حالی که اصولاً این دو باید با هم ادغام شده و تشکیل وزارتخانه‌ای قدرتمند را بدهند.

اما بخش دیگر از مشکلات محیط زیستی کشور به باقی ارکان دولت برمی‌گردد. در این سال‌ها بیشترین آسیب به محیط زیست توسط طرح‌های دولتی وارد شده است، در حالی که ما سال‌ها پیش اصلِ درخشان پنجاهم را در قانون اساسی کشورمان گنجاندیم. بسیاری از مدیران دولتی باید در این زمینه آموزش ببینند و لازم است زمانی برای این کار ــ حتا در هیأت دولت ــ در نظر گرفته شود. گنجاندن دروسی مرتبط در مدارس و حتا فراتر از آن آموزش وطن‌دوستی و وطن‌پرستی هم، تا در کنار آموزش‌های دینی قرار بگیرند و به انضباط اخلاقی و نفع ملی بیشتر بینجامند، برای جامعه‌ی امروز ضرورت است.

وزارتی که خود بانی سدسازی است، هر چند به‌تازگی با برگزاری همایش‌هایی می‌کوشد خود را با سیاست‌های جدید هماهنگ کند، اما هم‌چنان از انتشار و پخش اطلاعاتش در حوزه‌ی ملی «آب» جلوگیری می‌کند و در واقع دست از ساختِ هیچ کدام از سدهای مخربش نکشیده است. سدسازی‌های بی‌رویه و بی‌نتیجه تا آنجا مورد انتقاد است که حتا وزیر محترم نیرو نیز ادغان داشته‌اند در سدسازی افراط کردیم و بیلان آب زیرزمینی نزدیک به نیمی از سدها منفی است. با این حال، درحالی که طرح‌های بزرگی در بخش آب با اعتباری نجومی کلنگ‌زنی خواهد شد، عملیات اجرایی سدهایی جدید هم آغاز شده است. این وضعیت به شایعه‌هایی چون نیرومند بودن پیمان‌کاران و سودجویی آنان از بخش آب کشور، حتا به قیمت نابودی آن و تهدید زندگی ایرانیان، دامن زده است. این روندِ مخرب در حالی ادامه دارد که در زمینه‌ی تصفیه‌ی فاضلاب‌ها به‌ویژه در شهرهای مرکزی و ساحلی کوچک‌ترین گامی برداشته نشده است. صلاح است دولت در این‌باره تصمیمی قاطع بگیرد.

وضعیت محیط زیستِ کشور چیزی نیست که نجات آن را منوط به مواردی دیگر کنیم. آن را در اولویت قرار داده‌اید، اما هم‌چنان در بدنه‌ی دولت جای عزمی عظیم و یکپارچه برای نجاتِ آن خالی است. در این راستا، در صورتِ درخواست، احزاب امضاکننده‌ی این نامه نیز از هیچ کمکی به مسؤولان کوتاهی نخواهند کرد.

در گام نخست، خواهشمندیم از آن‌جا که آتش‌سوزی عظیم پارک ملی گلستان ــ با خسارت اکولوژیکی غیرقابل ارزش‌گذاری ــ ششمین مورد در دو ماه گذشته بوده است هیچ بهانه‌ای را برای کوتاهی در محافظت از آن نپذیرفته و نسبت به مسببان آن، از صدر تا ذیل، برخوردی قاطع داشته باشید.

جبهه‌ی اعتدال‌گرایان و جبهه‌ی اصلاح‌طلبان

(متشکل از 24 حزب)

 

نام احزاب به‌ترتیب حروف الفبا:

1. حزب اتحاد ملی ایران ـ محسن صفرپور

2. حزب اصلاحات جامعه مدنی ایران ـ خانم محمودوند

3. حزب پیشگامان توسعه ـ محمدرضا آل‌قیس

4. حزب ترقی ایران ـ بابک آذرباد

5. حزب توسعه استان کرمانشاه ـ امیرحسین مهدوی

6. حزب حمایت از نظم و قانون ـ حسین طجرلو

7. حزب عدالت ـ بیژن ثابتی

8. حزب فرزندان ایران ـ جمشید ایرانی

9. حزب مستقل کار ـ عبادی

10. حزب وحدت ایران اسلامی ـ محبی شولمی

11. حزب مشارکت‌های مردمی گیلان ـ خانم سهیلا مدارایی

12. کانون مهستان ـ دکتر مهدی پورنامدار

13. کانون مدرسین و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور کشور ـ احسان نوروزنژاد

14. کانون جوان چهارمحال و بختیاری ـ علی جنگروی

15. کانون همبستگی فرهنگیان کشور ـ علی فائزی

16. کانون وکلای مدافع حقوق بشر ـ ذبیح‌الله احمدلو

17. مجمع دانشجویان و دانش‌آموختگان استان بوشهر ـ دکتر محمدجواد حق‌شناس

18. مجمع دانشجویان و دانش‌آموختگان استان آذربایجان شرقی ـ امیر اسلامی‌تبار

19. مجمع دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه ابوریحان بیرونی ـ ‌‌ابراهیم مسعودی‌نسب

20. مجمع دانشجویان و دانش‌آموختگان استان اصفهان ـ اصغر مهران‌فر

21. مجمع دانشجویان و دانش‌آموختگان استان گلستان ـ محمد تبرایی 

22. جمعیت اقتدار ملت ایران ـ مجید بهمن‌زاده

23. جمعیت رهروان فردا ـ بهنود نادری

24. جمعیت دوستی و مودت ـ فرزاد قاسمی


ادامه آتش سوزی گلستان و گسترش در نقاط غیر قابل دسترسی و آخرین وضعیت
ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٠  کلمات کلیدی:

فوری *********فوری

 

ادامه آتش سوزی گلستان  و گسترش در نقاط غیر قابل دسترسی و آخرین وضعیت

ساعت 9:30 دقیقه 93/5/20

 

از دیشب ارتباطم با بچه های محیط زیست گلستان قطع شده و امروز صبح طی تماس تلفنی با مدیر کل گلستان متوجه شدم که آتش در دشت پارک میلی مهار شده اما در قسمت شمال آق سوء متاسفانه به قسمت سخره ای رسیده که بهیج وجه نمیشه به آن دسترسی داشت و بنظر میرسه حضور بالگرد تنها راه اطفا حریقه  .

 

اقدامات :

1- با پیگیریهای اداره کل گلستان از دیشب قرار بوده هلیکوپتری از حلال احمر برای امداد عازم بشه و این کار در حال انجام هستش ولی این بالگرد عملا نمیتونه کمکی برای اطفای حریق باشه ولی برای امداد صوانح احتمالی لازمه .تجهیزات این بالگرد امدادی هستش.

2- در گفتگو با معاون سازمان آقای مجابی متوجه شدم که با پیگیری خانم ابتکار و آقای مجابی در سازمان و با هماهنگی با وزارت کشور نامه درخواست هلیکوپتر برای وزارت دفاع فرستاده شده تا برای اطفاء حریق  به منطقه اعزام بشه که این کار تا به حال صورت نگرفته .

توضیح اینکه محیط بانهای گلستان با کمترین امکانات در گرمای تابستان بدون وسیله ارتباطی در حال تلاش برای مهار آتش بوده و بنطر میرسه با توجه به ارتفاع سخره ها و گسترش آتش سوزی مهار این حریق از طریق عوامل انسانی بدون تجهیزات بسیار خطر ناک و غیر ممکن باشه .

 

حر منصوری عبدالملکی

دیده بان میانکاله

 لطفا طومار در خواست از رئیس جمهور را امضا کنید

http://miankaleh.persianblog.ir/post/158


تکرار چند باره آتش سوزی در پارک ملی گلستان و ضرورت امضاء اینترنتی طومار
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٩  کلمات کلیدی:

 

تاریخ 93/5/19  ساعت 19:30
فوری *****فوری


تکرار چند باره آتش سوزی در پارک ملی گلستان و ضرورت امضا طومار
http://miankaleh.persianblog.ir/post/158
آتش ویرانگر در ارتفاعات شمالی آق سوء در پارک ملی گلستان در حال پیشروی به مناطق دیگر بوده و کماکان این پارک ملی بسیار مهم فاقد امکانات اطفای حریق است ..
محدودیتهای ارتباطی یکی دیگر از مشکلات این پارک است که کار محیط بانها را در مقابله با اینگونه حوادث تکراری بسیار دشوار نموده  .
محیط بانها با تمام مشکلاتشان در پاسداری از محیط زیست میبایست با دبه آب و بیل و شاخه درخت به مبارزه با آتش بروند .
خانم ابتکار محدودیتهای بودجه ای سازمان تحت مدیریت شما را میدانیم
اما مطمئن هستیم با فشار فعالین محیط زیست و پیگیری شما میتوان فکری اساسی برای استقرار ایستگاه اطفای حریق برای پارک ملی گلستان و پناهگاه حیات وحش میانکاله کرد .
توضیح اینکه موضوع ایستگاه اطفای حریق توسط اینجانب در جلسه ای با رئیس جمهور مطرح و بصورت جدی پیگیری میشود .
لذا خواهش میکنم طومار اینترنتی را امضا کنید
    
با سپاس

                      حر منصوری عبدالملکی
                         دیده بان میانکاله


درخواست فعالان محیط زیست از رئیس جمهور
ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٠  کلمات کلیدی:

دوستان و یاران گرامی ، امضاء و پیگیری شما دوستان برای "درخواست فعالان محیط زیست از رئیس جمهور " تا رسیدن به نتیجه ادامه پیدا خواهد کرد لذا خواهشمندم بخاطر حفظ این دو منطقه مهم بسیار با ارزش چند دقیقه زمان صرف کرده و با  امضاء طومار و حداقل دعوت  10 نفر از دوستانتان ما را برای رسیدن به این مهم یاری نمایید  .

با سپاس از پیگیری شما دوستداران  واقعی طبیعت وطن

حر منصوری عبدالملکی

نحوه امضاء و درج نظر 

اول به آدرس  www.ipetitions.com/petition/miankaleh

و بعد :   

 صفحه بعد را اگر مشاهده نمودید مربوط به کمک به سایت ipetitions است و ضرورتی ندارد که ادامه دهید .بزرگترین آتش سوزی هفت‌سال گذشته در میانکاله
ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦  کلمات کلیدی:

 

شهروند| روزی نیست که بدون آتش‌سوزی شب شود.  حالا دیگر آتش‌سوزی‌ها روزانه شده‌اند.  هر روز بخشی از جنگل‌ها و مراتع کشور در آتش می‌سوزند و خاکستر می‌شوند. شمال، جنوب، شرق و غرب هم ندارد؛ از تالاب‌ هامون گرفته تا پارک ملی گلستان.  از جنگل‌های زاگرس تا مراتع و جنگل‌های فارس.  
آخرین قدمی که آتش برداشت، شنبه بعد از ظهر بود که به جان میانکاله افتاد و بزرگترین آتش‌سوزی میانکاله را در دهه اخیر رقم زد. در پی این آتش‌سوزی، پناهگاه حیات وحش میانکاله ٨ ساعت در آتش سوخت، بیش از ٨٠ هکتار از پوشش گیاهی آن به خاکستر تبدیل شد و پناهگاه قرقاول خزری و دراج از دست رفت.  
به گفته زمان رضا احمدی رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر، آتش‌سوزی در ساعت ١٧ روز شنبه آغاز شد و تا ساعت یک بامداد دیروز ادامه داشت.  حجم آتش زیاد بود و باد هم با آتشی که گونه‌های گیاهی میانکاله را می‌سوزاند، همراهی کرده و آتش را وسعت داد. آتش پراکنده بود و این امر احتمال عمدی بودن آن را افزایش داده است.  
او با اشاره به این‌که ٧٠‌درصد گونه‌های گیاهی که در آتش سوخت سازیل بود، به «شهروند» می‌گوید: «٣٠‌درصد پوشش گیاهی که آتش گرفت، انار وحشی و تمشک بود.  در این منطقه قرقاول خزری و دراج زندگی می‌کنند که گزارشی مبنی بر تلف شدن حیات وحش به دست ما نرسیده و می‌توان گفت تنها زیستگاه حیات وحش خسارت دیده است.»  رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر درخصوص دلیل آتش‌سوزی میانکاله یادآور می‌شود که «علت آتش‌سوزی در دست بررسی است. اما با توجه به این‌که آتش‌سوزی به صورت پراکنده بود، به نظر می‌رسد که عامل انسانی دلیل آن بوده است.  آگاهی شهرستان وارد عمل شده و دلیل آتش‌سوزی و عوامل آن در دست بررسی است.»
بزرگترین آتش‌سوزی ٧‌سال اخیر
 در میانکاله
آتش در ماه‌های گذشته سه بار به جان میانکاله افتاده و پناهگاهی را که به علت اهمیت بسیار به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در جهان ثبت شده سوزانده است. گونه‌های گیاهی را از بین برده و به زیستگاه حیات وحش خسارت وارد کرده است.  
در این آتش‌سوزی هم رد و نشانی از انسان دیده می‌شود و باز هم کمبود امکانات برای مهار آتش، وسعت آتش‌سوزی را گسترش داده است. سال‌هاست که اتفاق‌ها و مشکلات تکراری، بلای جان محیط‌زیست شده و هر روز چندین هکتار زمین سوخته را روی دست محیط‌زیست می‌گذارد؛ زمین‌هایی که اگرچه از بین نرفته‌اند و باز هم امکان رویش دارند اما سال‌ها زمان می‌برد تا بار دیگر به جنگل یا مرتعی تبدیل شوند. در همین خصوص، حر منصوری دیده‌بان پناهگاه حیات وحش میانکاله با اشاره به این‌که آتش‌سوزی، شنبه بعدازظهر، بزرگترین آتش‌سوزی در ۶-٧‌سال اخیر بوده است، به «شهروند» می‌گوید: «سال گذشته هفت مورد و امسال تاکنون سه مورد آتش‌سوزی در این منطقه اتفاق افتاد که مورد اخیر بزرگترین آتش‌سوزی در ۶-٧‌سال گذشته بوده است.»
او با تأکید بر این‌که بار دیگر کمبود امکانات برای مهار آتش به گستردگی و مهار دیرهنگام آتش منجر شده، یادآور می‌شود: «به گفته شاهدان عینی آتش‌سوزی حدود ساعت ۴ بعدازظهر در قسمت میانکاله صحرا شروع شد. اما حدود ساعت ٧ بود که با تلاش سازمان محیط‌زیست ماشین اطفای حریق از اداره منابع طبیعی و بندر امیرآباد به محل رسید و آتش پس از نیمه‌شب مهار شد.»  
دیده‌بان محیط‌زیست میانکاله با انتقاد از مسئولان، فرمانداران و نمایندگان مجلس استان مازندران و گلستان مبنی بر کم‌کاری در حفظ منابع طبیعی یادآور می‌شود: «اولین پناهگاه حیات وحش در ایران همین پناهگاه میانکاله است ولی متاسفانه به دلیل کم‌کاری و کم‌اهمیت دادن مسئولان شرق مازندران و استان گلستان ما هرساله شاهد فجایع زیست‌محیطی، همچون آتش‌سوزی در این مناطق هستیم. سازمان محیط‌زیست، توان مالی تأمین تجهیزات و تأسیسات لازم را ندارد. در پارک ملی گلستان با آن همه وسعتش تنها یک ماشین اطفای حریق وجود دارد که با وجود فرسوده بودن ماشین و وضع راه‌های پارک گلستان عملا کاری نمی‌توان در زمان آتش‌سوزی کرد.  مسئولان به این قضیه بسیار کم اهمیت می‌دهند و مطمئن هستیم که حفظ محیط‌زیست و پناهگاه میانکاله جزو اولویت‌های آخری آنهاست وگرنه ۶٨‌هزار و ٨٠٠ هکتار که پر از درخت و پوشش گیاهی حساس به آتش‌سوزی است نیاز به چندین ایستگاه اطفای حریق دارد که متاسفانه حتی یک ماشین آتش‌نشانی در این منطقه وجود ندارد.»
منصوری، با توجه به شواهدی که وجود دارد، پای انسان را در وقوع این آتش‌سوزی محتمل دانسته و می‌گوید: «در میانکاله خیلی کم اتفاق می‌افتد که آتش‌سوزی به دلایل طبیعی حادث شود. چون به علت وضع آب و هوایی این منطقه که اگرچه ممکن است شرجی باشد ولی دما در آن به‌حدی نمی‌رسد که سبب آتش‌سوزی شود.  بنابراین به علت شواهدی که معمولا در منطقه بعد از آتش‌سوزی دیده می‌شود یا اختلافاتی که دامداران با محیط‌زیست دارند، برخی برای جبران عمدا اقدام به آتش‌سوزی منطقه می‌کنند.  به‌عنوان مثال برخی با آتش زدن منطقه توجه محیط‌بانان را به آتش می‌کشانند تا آنها با خیال راحت به شکار غیرمجاز بپردازند و همین‌طور دامداران معمولا پوشش گیاهی را آتش می‌زنند تا جوانه دوباره آنها خوراک دامشان شود.  همچنین برخی افراد سودجو هم هستند که با آتش زدن منطقه سعی در گرفتن سند زمین سوخته برای خود می‌کنند به این صورت که بعد از آتش گرفتن زمین، این افراد کارشناس می‌آورند که این زمین کشاورزی بوده تا بتوانند برای آن سند تهیه کنند.»
احتمال سوختن
تخم‌ها و جوجه‌های پرندگان میانکاله
هر چند رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان بهشهر، از آسیب ندیدن حیات وحش در این آتش‌سوزی خبر داده و می‌گوید، گزارشی مبنی بر مرگ گونه‌های حیوانی در منطقه نداشتیم، اما مدیر دیده‌بان میانکاله از احتمال سوختن تخم‌ها و جوجه‌های پرندگان میانکاله خبر می‌دهد و می‌گوید: «در مواقع آتش‌سوزی معمولا حیات‌وحش منطقه فرار می‌کنند و کمتر آسیب می‌بینند اما به دلیل سوختن آشیانه آنها در صورتی که تخم‌ها یا جوجه‌هایشان در لانه‌ها باشد به احتمال زیاد نابود می‌شوند ولی به دلیل این‌که تمام شواهد پس از آتش‌سوزی از بین می‌رود تخمین درستی از میزان آسیب به حیات‌وحش در منطقه نمی‌توان زد.»

 

از فروردین تا مرداد امسال۴٨٠٠ هکتار از جنگل‌های فارس در آتش سوخت

 

آتش‌سوزی میانکاله یکی از هزاران آتش‌سوزی‌ای است که در دو ماه گذشته، جنگل‌ها و مراتع یا به عبارتی زیستگاه‌های حیات‌وحش را به خاکستر تبدیل کرد. آتشی که چهار‌هزار و ٨٠٠ هکتار از جنگل‌های فارس را سوزاند و حالا مسئولان اعتقاد دارند خسارتی که آتش به درختان و پوشش جنگلی استان وارد کرده تا ١٠‌سال آینده هم جبران نخواهد شد.  
به گزارش مهر، استان فارس با داشتن بیش از دو‌میلیون و ٢۵٠هکتار جنگل ١٧درصد جنگل‌های کشور را به خود اختصاص داده است.  این استان با داشتن پوشش‌های گیاهی متنوع یکی از استان‌های مهم کشور به شمار می‌رود اما طی چند‌سال اخیر به دلیل خشکسالی‌های پی‌در‌پی جنگل‌های استان با مشکلات و آفات زیادی روبه‌رو شده است. یکی از این مشکلات حریق‌های گسترده‌ای است که طی ‌سال گذشته و چند هفته اخیر سطح وسیعی از جنگل‌ها و عرصه‌های زیست‌محیطی و منابع طبیعی فارس را از بین برد.
کاظم بردبار مدیرکل منابع طبیعی استان فارس در این‌خصوص می‌گوید: «متاسفانه فارس با داشتن ١٧‌درصد جنگل‌های کشور همچنان از داشتن بالگرد اطفای حریق این عرصه‌ها محروم مانده تا آتش، درختان ۵٠٠ساله را به راحتی نابود کند. در ‌سال‌جاری، چهار‌هزار و ٨٠٠ هکتار از جنگل‌های این استان طعمه حریق شده که بیش از ٣٠‌میلیارد تومان خسارت وارد کرده درحالی‌که در‌سال گذشته در فصل گرما فقط دو‌هزار و ٨۵٠ هکتار طعمه حریق شده بود اما الان دوبرابر شده است.»او با اشاره به این‌که این خسارت‌ها به‌زودی جبران نخواهد شد، اظهار داشت: «به نظر می‌رسد که تا ١٠سال آینده و حتی بیشتر نیز این درختان ازبین‌رفته جبران نشود.»

 

 http://shahrvand-newspaper.ir/Default.aspx?NPN_Id=12&pageno=16


آتش‌سوزی در 100هکتار از پناهگاه حیات‌وحش "میانکاله"
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦  کلمات کلیدی:


شرق: پناهگاه حیات‌وحش «میانکاله» مهم‌ترین سایت پرندگان مهاجر در ایران است. با این حال از عصر روز شنبه تا بامداد روز یکشنبه بیش از صدهکتار از آن در آتش سوخت؛ آتشی که به گفته شاهدان عینی به احتمال زیاد به صورت تعمدی شروع شد و به‌دلیل نبود امکانات لازم برای مهار آن، حدود 12ساعت به طول انجامید.  تالاب بین‌المللی و پناهگاه حیات‌وحش «میانکاله» براساس مصوبه‌ای در سال 48 در شورایعالی سازمان شکاربانی و نظارت بر صید وقت به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده نامیده شد و بعد‌ها به‌دلیل اهمیت اکولوژیک منطقه در سال 54 از سوی شورایعالی حفاظت محیط‌زیست با وسعت ۶۶,۹۳۳هکتار به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش «میانکاله» ارتقا پیدا کرد.

گفته می‌شود این آتش‌سوزی بزرگ‌ترین آتش‌سوزی در پناهگاه حیات‌وحش «میانکاله» طی یک‌دهه اخیر بوده و حدود صدهکتار از پوشش طبیعی این منطقه را از بین برده است. بیشتر نقاط «میانکاله» به‌دلیل قرار گرفتن در زمینی مسطح به‌راحتی قابل دسترسی است و به همین دلیل در صورت وجود امکانات کافی و لازم آتش به‌راحتی قابل کنترل بود. با این حال اینگونه نشد تا یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های طبیعی ایران در آتش بی‌امکاناتی بسوزد.  حر منصوری‌عبدالملکی، فعال محیط‌زیست و دیده‌بان «میانکاله» که سال‌هاست از نزدیک در این پناهگاه حیات‌وحش فعالیت می‌کند در رابطه با آتش‌سوزی روز شنبه می‌گوید: «آتش‌سوزی حدود ساعت 15بعدازظهر روز شنبه در پناهگاه حیات‌وحش «میانکاله» آغاز شده و به دلیل همیشگی، یعنی کمبود امکانات اطفای حریق در محیط‌زیست، تا تجهیزات از بندر امیرآباد و منابع طبیعی بهشهر به منطقه برسد چهار ساعت طول کشیده و سرانجام ساعت سه‌نیمه‌شب گذشته پس از سوختن صدهکتار از منطقه، محیط‌بانان موفق شدند آتش‌سوزی را مهار کنند.» به گفته وی، این آتش‌سوزی که در مساحتی به طول دوهزارو500 در عرض 400متر حادث شده در منطقه‌ای به نام «میانکاله» صحرا نزدیک به تالاب رخ داده و بیشتر درختان انار، تمشک و جگن در آتش سوخته‌اند. منصوری می‌افزاید: «دولت با وجود وعده‌هایی که در زمینه محیط‌زیست داده بود در عمل هیچ اقدام سخت‌افزاری در مورد مقابله با حریق در عرصه‌های ایران نکرده است.» وی با اشاره به بودجه کم سازمان محیط‌زیست، برای خرید امکانات اطفای حریق به «مهر» گفت: باز هم کمبود امکانات موجب ازبین‌رفتن پوشش گیاهی در بخش وسیعی از منطقه شد و فرماندار و نمایندگان این شهر که توانایی خرید چنین تجهیزاتی را دارند متاسفانه کوچک‌ترین توجهی به این مساله نداشته و تنها به فکر این هستند که هر روز نقشه جدید برای ساخت‌وساز و بهره‌برداری در منطقه طراحی کنند. مدیر دیده‌بان «میانکاله» با اشاره به اینکه آب‌و‌هوای مازندران، شرجی بوده و احتمال آتش‌سوزی طبیعی در آن بسیار پایین است، یادآور شد: «عامل این آتش‌سوزی صددرصد انسانی بوده ولی ممکن است به‌دلیل عدم‌توجه گردشگران به خاموش‌کردن کامل آتش زیر خاکستر با آب و به صورت سهوی رخ داده باشد. البته از آنجایی که محیط‌زیست با کسانی که خود را در این پناهگاه حیات‌وحش مالک اراضی می‌دانند مشکل دارد گاهی این افراد با آتش‌زدن عمدی پوشش گیاهی، سعی در تملک اراضی پناهگاه به عنوان اراضی کشاورزی دارند.» منصوری یادآور شد: البته دامداران منطقه نیز با آتش‌زدن بافت‌های گیاهی سعی در فراهم‌کردن مواد غذایی برای دام‌های خود دارند چراکه این پوشش‌های گیاهی حدود پنج‌روز بعد از آتش‌زدن جوانه می‌زنند که غذای مناسبی برای دام‌هاست.

وی یادآور شد: «در مواقع آتش‌سوزی معمولا حیات‌وحش منطقه فرار می‌کنند و کمتر آسیب می‌بینند اما به دلیل سوختن آشیانه آنها در صورتی که تخم‌ها یا جوجه‌هایشان در لانه‌ها باشد به احتمال زیاد نابود می‌شوند ولی به دلیل اینکه تمام شواهد، پس از آتش‌سوزی از بین می‌رود تخمین درستی از میزان آسیب به حیات‌وحش در منطقه نمی‌توان زد.»
 
لینک خبر :  http://sharghdaily.ir/?News_Id=40111


طرح سوال ساده ی یک شهروند از نماینده مجلس
ساعت ٤:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٥  کلمات کلیدی:

با سلام و احترام
طرح سوال ساده ی یک شهروند از نماینده مجلس

 جناب آقای دکتر احمد علی مقیمی، نماینده محترم بهشهر ،نکا گلوگاه و دبیر مجمع نمایندگان استان مازندران . بیاد دارم وقتی زمانی که بحث واگذاری مدیریت محیط زیست پناهگاه حیات وحش میانکاله به استان گلستان مطرح گردید چه ها کردید ،چه ها نوشتید و چه پیگیرها نمودید. و باز هم بیاد دارم از اواخر دهه هشتاد چه تلاشهایی کردید که دولت پروژه مخرب جاده میانگذر و پالایشگاه منطقه میانکاله را به اجرا بگذارد، پروژه ای که ما با دست خالی آنقدر گفقیم که مسبب تخریب این زیستگاه ارزشنمند و بهداشت منطقه است تا با یاری رسانه های دوستدار طبیعت موقف شد  . حال با وقوع بیش از 60 حادثه آتش سوزی در شش سال گذشته که حداقل 1000 هکتار از پوشش گیاهی مهمترین پناهگاه حیات وحش ایران را نابود کرده هیچ تلاشی برای تخصیص کمترین امکانات اطفاء حریق برای این منطقه از طرف شما صورت نگرفت . آیا نمایندگی فقط  صرفا توجه به ساخت و ساز آنهم بدون مطالعه است و در تعارض با طبیعت است؟
آیا شما حتی بعنوان یک شهروند توجه لازم را به حفظ این سرمایه ارزشمند داشته اید ؟
 
 حر منصوری عبدالملکی


اطفای بزرگ‌ترین آتش سوزی میانکاله با دبه‌های آب-خبرگزاری میراث
ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٥  کلمات کلیدی:

۱۳۹۳ یکشنبه ۵ مرداد [7/27/2014]
کد خبر : ۱۱۱۵۴۴ زمان مخابره: ۱۵ : ۴۹ -- ۱۳۹۳/۵/۵

مسوولان محلی کاری برای حفاظت از ذخیره گاه زیستکره انجام نمی دهند
اطفای بزرگ‌ترین آتش سوزی میانکاله با دبه‌های آب
زخم آتش سوزی گسترده در پارک ملی گلستان هنوز تازه است که از میانکاله خبر می‌رسد صد هکتار از عرصه‌های این منطقه طعمه حریق شده است. این در حالی است که فعالان محیط زیست معتقدند مسوولان دولتی تنها هنگامی که بحث واگذاری میانکاله به گلستان مطرح می‌شود واکنش نشان می‌دهند اما برای حفاظت از این منطقه هیچ برنامه ای ندارند.

مسوولان محلی کاری برای حفاظت از ذخیره گاه زیستکره انجام نمی دهند
اطفای بزرگ‌ترین آتش سوزی میانکاله با دبه‌های آب
زخم آتش سوزی گسترده در پارک ملی گلستان هنوز تازه است که از میانکاله خبر می‌رسد صد هکتار از عرصه‌های این منطقه طعمه حریق شده است. این در حالی است که فعالان محیط زیست معتقدند مسوولان دولتی تنها هنگامی که بحث واگذاری میانکاله به گلستان مطرح می‌شود واکنش نشان می‌دهند اما برای حفاظت از این منطقه هیچ برنامه ای ندارند.
 
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه محیط زیست- در حالی که در منطقه حفاظت شده میانکاله 25 هزار هکتار انارستان وجود دارد و منطقه بالقوه در معرض حریق است مهم ترین اقدام برای حفاظت، مهیا کردن امکانات اطفای حریق است. با این وجود در میانکاله چنین امکاناتی وجود ندارد و بزرگ ترین آتش سوزی این منطقه با دبه های آب خاموش شد.
 
دیروز، چهارم مردادماه در بزرگ‌ترین آتش‌سوزی تاریخ منطقه حفاظت شده میانکاله بیش از 100 هکتار از اراضی در آتش سوختند. برای اطفای حریق امکان ویژه‌ای وجود نداشت و بنا بر آن چه فعالان محیط زیست می‌گویند آتش نه تنها با امکانات تخصصی اطفای حریق که با دبه‌های آب توسط محیط‌بانان خاموش شده‌است.
 
«حر منصوری»، دیده‌بان میانکاله در گفت و گو با خبرگزاری CHN در مورد مشکلاتی که در اطفای حریق وجود داشت و به سوختن 100 هکتار از اراضی انجامید، گفت: «نماینده بهشهر و استاندار این شهر هر زمان که بحث واگذاری منطقه میانکاله به محیط زیست استان گلستان مطرح می‌شود به شدت واکنش می‌دهند اما در مورد حفاظت از این منطقه هیچ گونه اقدامی انجام نداده‌اند.»
 
آتش در میانکاله نیز به سیاق آن چه در پارک ملی گلستان رخ داده، منبعی انسانی داشته است. منصوری در مورد دلایل بروز این آتش سوزی گسترده گفت: «افرادی در صدد هستند بخشی از زمین‌های میانکاله را به عنوان مستثنیات به دارایی خود اضافه کنند. بنابراین زمین‌ها را آتش می‌زنند تا در هنگام بازرسی مشابه زمین کشاورزی به نظر برسد و شانس بیشتری در گرفتن آن ها داشته باشند.»
 
این اما تنها دلیل آتش سوزی در میانکاله نیست چنان که منصوری گفت: «دامداران و چوپانان نیز در مواردی اقدام به سوزاندن زمین ها می کنند. این به آن دلیل است که بعد از 10 روز زمین‌های سوخته دوباره پر از جوانه می شود و این جوانه های تازه برای دام ها بسیار مطلوب است.»
 
منصوری با انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی در حوزه محیط زیست گفت: «دولت با وجود وعده هایی که در زمینه محیط زیست داده بود در عمل هیچ اقدام سخت افزاری در مورد مقابله با حریق در عرصه های ایران نکرده است.»

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=111544&Serv=2&SGr=25


بزرگترین آتش سوزی میانکاله در دهه اخیر-خبرگزاری مهر
ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٥  کلمات کلیدی:


100 هکتار از پناهگاه حیات وحش طعمه حریق شد

مدیر دیده بان میانکاله با بیان اینکه روز گذشته صد هکتار از پناهگاه حیات وحش میانکاله در آتش سوخت گفت: این بزرگترین آتش سوزی در یک دهه اخیر در منطقه است.

حر منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: این آتش سوزی حوالی ساعت 15 بعد از ظهر روز گذشته در پناهگاه حیات وحش میانکاله آغاز شده و به دلیل همیشگی کمبود امکانات اطفا حریق در محیط زیست تا تجهیزات از بندر امیر آباد و منابع طبیعی بهشهر به منطقه برسد چهار ساعت طول کشیده و سرانجام ساعت سه نیمه شب گذشته پس از سوختن صد هکتار از منطقه در آتش محیط بانان موفق شدند این آتش سوزی را مهار کنند.

به گفته وی، این آتش سوزی که در مساحتی به طول 2500 در عرض 400 متر حادث شده در منطقه ای به نام میانکاله صحرا نزدیک به تالاب رخ داده و بیشتر درختان انار، تمشک و جگن در آتش سوخته اند. البته به دلیل اینکه روز گذشته تعطیل نبوده گردشگری در منطقه حضور نداشته و کسی آسیب جانی ندیده است.

 نمایندگان شهر فقط برای ساخت و ساز و بهره برداری از منطقه نقشه می کشند

وی با اشاره به بودجه کم سازمان محیط زیست برای خرید امکانات اطفاء حریق اظهار داشت: باز هم کمبود امکانات موجب از بین رفتن پوشش گیاهی در بخش وسیعی از منطقه شد و فرماندار و نمایندگان این شهر که توانایی خرید چنین تجهیزاتی را دارند متاسفانه کوچک ترین توجهی به این مسئله نداشته و تنها به فکر این هستند که هر روز نقشه جدید برای ساخت و ساز و بهره برداری در منطقه طراحی کنند.

وانت، بیل  و دبه همچنان تنها تجهیزات اطفا حریق

وی با اشاره به امکانات مورد استفاده در مهار آتش سوزی مهیب پارک ملی گلستان تصریح کرد: در این منطقه نیز امکانات در حد یک وانت و پیکاپ با مخازن آب بوده که عملا هیچ فایده ای ندارد لذا تا زمانی که وضعیت تجهیزات اطفای حریق مناطق ارزشمند زیست محیطی به این صورت است هر روز شاهد از بین رفتن بخش های وسیعی از این مناطق در اثر آتش سوزی خواهیم بود.

آتش سوزی به احتمال زیاد عمدی بوده است

مدیر دیده بان میانکاله با اشاره به اینکه آب و هوای مازندران شرجی بوده و احتمال آتش سوزی طبیعی در آن بسیار پایین است یادآور شد: عامل این آتش سوزی صد در صد انسانی بوده ولی ممکن است به دلیل عدم توجه گردشگران به خاموش کردن کامل آتش زیر خاکستر با آب و به صورت سهوی رخ داده باشد.

وی افزود: البته از انجایی که محیط زیست با کسانی که خود را در این پناهگاه حیات وحش مالک اراضی می دانند مشکل دارد گاهی این افراد با آتش زدن عمدی پوشش گیاهی سعی در تملک اراضی پناهگاه به عنوان اراضی کشاورزی دارند.

منصوری یادآور شد: البته دامداران منطقه نیز با آتش زدن بافت های گیاهی سعی در فراهم کردن مواد غذایی برای دام های خود دارند چراکه این پوشش های گیاهی حدود 5 روز بعد از آتش زدن جوانه می زنند که غذای مناسبی برای دام ها است.

حفظ پوشش گیاهی مهمترین وجه حفاظتی میانکاله

وی با اشاره به اینکه بیشتر مساحت این منطقه 68 هزار هکتاری پوشش گیاهی است تاکید کرد: مهمترین مسئله در حفاظت پناهگاه حیات وحش میانکاله تهیه تجهیزات اطفای حریق برای جلوگیری از نابود شدن پوشش گیاهی منطقه است.

3 بامداد پس از 12 ساعت آتش مهار شد

به گفته دیده بان میانکاله این آتش ساعت سه شب دیشب مهار شد اما محیط بانان بایستی مراقب باشند چراکه همیشه در این منطقه چندین ساعت پس از آتش سوزی دوباره حریق آغاز شده است.

احتمال سوختن تخم ها و جوجه های پرندگان میانکاله

وی یادآور شد: در مواقع آتش سوزی معمولا حیات وحش منطقه فرار می کنند و کمتر آسیب می بینند اما به دلیل سوختن آشیانه آنها در صورتی که تخم ها یا جوجه هایشان در لانه ها باشد به احتمال زیاد نابود می شوند ولی به دلیل اینکه تمام شواهد پس از آتش سوزی از بین می رود تخمین درستی از میزان آسیب به حیات وحش در منطقه نمی توان زد.

http://mehrnews.com/detail/News/2339134#

 


آتش سوزی در میانکاله 93/5/4
ساعت ٩:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٤  کلمات کلیدی:

 

 

پناهگاه حیات وحش میانکاله از ساعت 3 بعد از ظهر امروز در قسمت میانکاله صحرا آتش گرفته و تا این لحظه آتش سوزی ادامه دارد. 
تا چه زمان این ذخیره گاه زیست کره باید بدلیل نداشتم ایستگاه اطفای حریق در آتش بسوزد ؟؟؟

حر منصوری دیده بان میانکاله