دیده بان میانکاله

وبلاگ شخصی حر منصوری

گردشگری مسئولانه یا حفاظت فیزیکی
ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۳٠  کلمات کلیدی:

گردشگری مسئولانه یا حفاظت فیزیکی؛ آشوراده در التهاب اقدامات دوگانه
 جمعه 29 خرداد 1394 - 11:15

یک فعال گردشگری محیط زیست در واکنش به نظریه‌های مخالف اجرای طرح اکوتوریسم طبیعی در جزیره آشوراده، بر این باور است که روش محافظت سنتی «حفاطت فیزیکی » از اراضی ارزشمند که معمولا با بستن درهای مناطق حفاظت شده بر روی مردم صورت می‌گیرد از چند دهه قبل میان کشورهای پیشرفته دنیا به فراموشی سپرده شده است.
آرزو میرزاخانی-گروه اجتماعی: « آشوراده » تنها جزیره ایرانی با مساحت 690 هکتار در منطقه حفاظت شده میانکاله در دریای خزر است که چند سالی‌ است صحنه نزاع گروه‌های مختلف برای دستیابی به عرصه‌های طبیعی بکرش شده است. عده‌ای معتقدند گردشگری می‌تواند این منطقه را نجات دهد و عده‌ای نیز بر این باورند که گردشگری آشوراده را به نابودی می‌کشاند.
حر منصوری عبدالملکی از آن دسته فعالان محیط زیست و گردشگری است که بر این باور است، گردشگری مسئولانه بهتر از حفاظت فیزیکی مطلق است.
این جزیره زیبا و بکر در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالابهای مهم دنیا قرار گرفته و در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است. ضمن اینکه گفته می‌شود 40 درصد از خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید. با وجود این، از مدت‌ها پیش و در دولت‌های مختلف بر سر تصاحب این عرصه طبیعی زیبا و تبدیل آن به منطقه‌ای گردشگری بحث و جدل‌های بسیاری وجود داشته و در نهایت در سال 93، معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط‌ زیست صراحتا اعلام کرد که این جزیره بر اساس توافق‌نامه‌ای که با سازمان میراث فرهنگی به امضا رسیده قرار است به یکی از قطب‌های گردشگری کشور تبدیل شود. هرچند این اقدام وی اعتراض‌های بسیاری از دوستداران و فعالان محیط‌زیست را به دنبال داشت اما عده‌ای هم بودند که استدلال متفاوتی از گردشگری در آشوراده داشته و معتقدند که طرح گردشگری طبیعی با الزام به رعایت مسائل زیست‌ محیطی می‌تواند در این منطقه اجرایی شود.
اکوتوریسم راهکار مناسبی برای آشوراده
«منصوری عبدالملکی» از فعالان محیط‌ زیست در خصوص گردشگری در میانکاله به آنا می‌گوید: تعریف‌های متعددی از جمله گردشگری تاریخی، گردشگری سلامت، گردشگری غذا یا ژئوتوریسم و ..، برای گردشگری وجود دارد و یکی دیگر از زیر شاخه‌های پر طرفدار آن، گردشگری اکوتوریسم است.
منصوری می‌گوید که اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسؤولانه از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب و ویژگی‌های فرهنگی مرتبط با آن انجام می‌شود، به طوری که باعث ترویج حفاظت می‌شود و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدیدکنندگان بر محیط به جای گذارد و شرایطی را برای اشتغال و بهره‌مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی (بومی) فراهم کند.
زباله، آشوراده را تهدید می‌کند
به گفته دیده‌بان میانکاله یکی از مشکلاتی که اکنون تنها جزیره ایرانی در دریای خزر را تهدید می‌کند، تجمع زباله است و در صورت ادامه این روال آشوراده به جزیره‌ای مملو از زباله تبدیل خواهد شد. زیرا به دلیل وجود نداشتن قوانین و الگوی مدیریتی مشخص، در ایام پیک سفر، روزانه بیش از 1700 نفر گردشگر بدون اطلاع، با قایق‌هایی که در صورت رفت و آمد زیاد منطقه را تخریب می‌کنند وارد جزیره می‌شوند و بدون کمترین لذت بردن از جزیره و صرفا با خوردن نهاری در رستوران شیلات جزیره را ترک می‌کنند. این اشخاص کمترین سود را برای بومیان و بیشترین زباله را با خود به همراه دارند به همین دلیل نمی‌توان از دولت انتظار داشت که آشوراده را رها کند و هیچ برنامه‌ای برای آن نداشته باشد.
اردوگاه آموزش و پرورش در تنها جزیره ایرانی خزر
منصوری در ادامه سخنانش با انتقاد از کسانی که دیدی تند به اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده دارند، یادآور می‌شود که سال‌ها پیش آموزش و پرورش در این جزیره سازه‌هایی ایجاد کرد که به عنوان اردوگاه آموزشی هستند اما هرگز کسی به ایجاد آنها اعتراضی نکرده است.
او می‌گوید: آشوراده یکی از بخش‌های منطقه حفاظت‌شده میانکاله بوده و پناهگاه حیات وحش است. بنابراین اجازه هیچ گونه ساخت و سازی در آن نباید صادر شود. با وجود این در طول یک دهه گذشته آموزش و پرورش توانسته تعدادی ویلا و امکانات به عنوان اردوگاه آموزشی در آن تاسیس کند که به نظر می‌رسد این خود تشویقی بوده برای سرمایه‌گذاران تا برای تصاحب این جزیره هجوم بیاورند.
وی البته ابراز امیدواری کرد که با بازدید اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی آشوراده تا حدودی از گزند ساخت‌وسازها در امان مانده زیرا در این بازدید اعلام شده است که هرگونه ساخت و ساز و منطقه گردشگری در آشوراده منتفی و ممنوع است.
لزوم مشارکت‌ محلی در اجرای طرح گردشگری طبیعی
او البته ایجاد چنین حسی در مردم محلی را دارای چند پیش‌فرض می‌داند و یادآور می‌شود که در مرحله اول باید مشارکت‌های محلی به بالاترین میزان برسد و جامعه میزبان به درستی با بهره‌برداری از دانش بومی و تلفیق آن با روش های مدرن میزبانی و راهنمایی اکوتوریسم پایداری منابع را در کنار منافع مالی در دراز مدت حفظ کنند که البته این مهم نیازمند اجرای پروژه‌های توانمندسازی مردم بومی برای کاهش رد پای اکولوژیکی در منطقه پایلوت است.
منصوری با بیان اینکه برای پذیرش این تغییرات باید به مردم فرصت لازم داده شود تا بتوانند مهارت لازم و سرمایه انسانی آن را در جهت پذیرش کنترل شده اکوتوریسم به‌دست بیاورند، تاکید می‌کند: این کار مستلزم اجرای برنامه‌های مدیریتی و بازاریابی با شیب ملایم در مدت زمانی چند ساله است. البته با توجه به ظرفیت‌ها و محدودیت‌های اکولوژیکی منطقه، از جمله محدودیت‌های رفت وآمد قایق از طریق کانال حیاتی چپق اوغلی، حساس و شکننده بودن زیستگاه‌های پرندگان در شمال شرقی جزیره، باید با روش‌های علمی و مورد اعتماد ظرفیت برد اکولوژیکی منطقه در فصل‌های مختلف اندازه‌گیری شده تا تعداد افرادی که که می‌توانند در هر زمان از سال از این منطقه دیدن کنند موجب تخریب زیستگاه که مهم‌ترین سرمایه این منطقه به شمار می‌رود، نشود و قوانین تعریف‌شده به صورت واقعی توسط حاکمیت پایش و توسط بومیان نیز رعایت شود.
http://www.ana.ir/news/36357


آشوراده درجاده توسعه پایدار
ساعت ٩:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢۸  کلمات کلیدی:


جمع بندی نشست تخصصی 4 ساعته 28 بهمن با محوریت آشوراده در گلستان که در آن حضور داشتم

آشوراده درجاده توسعه پایدار

بین نگاه زیست محیطی و توسعه گردشگری وفاق وجود دارد
خراسان _شامگاه سه شنبه نشست تخصصی بررسی و امکان سنجی اجرای طرح های گردشگری در آشوراده با رویکرد توسعه استان گلستان و حفظ زیست بوم با همکاری خبرگزاری مهر و اتاق فکر استان برگزار شد.

جلسه ای 4 ساعته که در نهایت توانست وفاق بین نگرانی های زیست محیطی و دغدغه های دولتمردانی که معیشت مردم منطقه را مد نظر قرار داده و اجرای طرح توسعه گردشگری آشوراده را مصوب کرده اند به دنبال داشته باشد.نبود طرح جامع گردشگری برای آشوراده، نبود ضمانت اجرایی درباره رعایت الزامات محیط زیستی به استناد حوادث رخ داده در سایر نقاط کشور مانند دریاچه ارومیه و هامون، رد این موضوع که گفته می شود آشوراده محور توسعه استان است، اهمیت جایگاه زیست محیطی آشوراده به دلیل مهاجرت پرندگان و زندگی آبزیان، عمق کم آب تا شعاع حدود 2 کیلومتر و نبود امکان استفاده از وسایل آبی موتوری، نبود زیر ساخت های توسعه ای از موارد مهمی بود که در این نشست مطرح شد و در نهایت جمع بندی نهایی این جلسه تخصصی فقط در یک جمله خلاصه شد و آن هم اینکه " امکان توسعه پایدار آشوراده وجود دارد".ابتدا رئیس اتاق فکر استان به ضرورت برگزاری نشست تخصصی اشاره کرد و گفت: پس از تصویب اجرای طرح گردشگری آشوراده در سفر اخیر دولت تدبیر و امید، نظرات موافق و مخالف بیش از اندازه ناشفاف مطرح شد و در فضای غبارآلوده حقایق قربانی ابهامات می شود از اینرو به منظور شفاف سازی این نشست برگزار شد.

جلال کریمی افزود: در این نشست تصمیم گیری و تصمیم سازی صورت نمی پذیرد بلکه می خواهیم فارغ از همه احساسات با ادله و مستندات به تمام دغدغه های پاسخ داده و در نهایت به این نتیجه برسیم که آیا امکان توسعه پایدار آشوراده با تمام الزامات زیست محیطی وجود دارد یا خیر و در نهایت بپذیریم اگر دولتمردان تصمیم گرفته و به این نتیجه رسیده اند که توسعه گلستان از محور آشوراده میسر است دیگر نظرات کارشناسی جایگاهی ندارد.

آشوراده منطقه محروم کشور است
یکی از موافقان طرح گردشگری آشوراده در این نشست گفت: پس از سال 1372 و بالا آمدن آب این جزیره خالی از سکنه شد و در 10 سال گذشته شیلات، بنیادمسکن و آموزش و پرورش هر زمانی اراده کردند در آن جا ساخت و ساز انجام داده و درخت قطع کردند و هیچ نظارتی وجود ندارد. حسین کتولی افزود: قیل و قال ها برای طرحی است که وجود ندارد زیرا دولت تدبیر کرده است برای ساماندهی این منطقه محروم در زون تفرجی طرح گردشگری با رعایت تمام الزامات زیست محیطی تهیه و اجرا شود.این دکترای معماری تاریخی ادامه داد: اصلا مگر امکان واگذاری عرصه های منابع طبیعی وجود دارد، مسئله اصلی و مورد توجه این است که هم اکنون حال آشوراده خوب نیست نه مدیریت آن مشخص است و نه نظارت بر آن و در واقع مخالفان و موافقان امروز در یک جبهه هستند و آن هم جبهه دغدغه توسعه پایدار آشوراده.

نگاه جامع نگر به آشوراده
در ادامه نیز مدیرکل اسبق منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: قانون اساسی تکلیف و چارچوب های توسعه پایدار یک منطقه را مشخص کرده است و برای این که بتوانیم نیازهای جوامع انسانی را تامین کنیم باید یک نگاه جامع نگر داشته باشیم وگرنه به بیراهه می رویم.صفرقلی خواجه افزود: آماری از زیست مندان خشکی آشوراده ندارم اما مطابق اعلام نظر بهره برداران، دامداران، کشاورزان و شیلات تعداد زیست مندان آبی این جزیره سیر نزولی داشته است و فقر زیست محیطی منطقه را تهدید می کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر فاجعه در آشوراده رخ داده است و اگر فرصت های جدید اقتصادی و اجتماعی تعریف نشود به زودی چیزی از این جزیره باقی نخواهد ماند و با اصلاح طرح پناهگاه میانکاله توسعه پایدار آشوراده میسر خواهد شد.

ضرورت تدوین چشم انداز آشوراده
همچنین در ادامه مدیرکل شهری استانداری گلستان اظهار کرد: هم اکنون هیچ نسخه برنامه ریزی شده و چشم اندازی برای آشوراده تعریف نشده است.

عبدالرضا چراغعلی متذکر شد: متاسفانه تاکنون گردشگری ما بر روی یک یا دو نقطه متمرکز شده بود و اکنون زمان آن فرا رسیده که طرحی جامع و استراتژیک برا ی مدیران بالادستی تهیه شده و همه برای توسعه این منطقه و گلستان یک صدا شوند.

گلستان آشوراده را ارزان نفروشد
در ادامه نوبت به مخالفان اجرای طرح گردشگری آشوراده رسید و دیده بان میانکاله گفت: من 13 سال قبل بنیان گذار اکوتوریسم در منطقه میانکاله بودم و هم اکنون گردشگران خارجی برای بازدید و پرنده نگری در این منطقه حاضرند هزینه های بالایی را پرداخت کنند، بنابراین گلستان باید از این فرصت به خوبی استفاده کند.حر منصوری عبدالملکی ادامه داد: اکوتوریسم به این معنی است که فردی مسئولانه وارد مناطق طبیعی شود و باعث حفظ محیط زیست و بهبود وضعیت معیشتی بومیان منطقه شود. در بحث گردشگری در آشوراده ابتدا باید بدانیم که به دنبال چه چیزی هستیم. وی با اشاره به نبود زیرساخت ها و امکانات لازم در آشوراده گفت: هم اکنون در این منطقه آب، برق، گاز، بهداری، پلیس، آب شیرین و بسیاری موارد دیگر را نداریم. همچنین این منطقه پایداری جغرافیایی ندارد و هر چند سال یک بار با توجه به شرایط جغرافیایی بخشی از جزیره به زیر آب رفته و یا بر اثر خشکسالی شاهد عقب نشینی آب هستیم. با توجه به تمامی این شرایط ساخت هتل ها در این منطقه چندان معقول نیست. منصوری افزود: با توجه به تمامی این شرایط اگر گلستان زمینه ورود گردشگران انبوه را در آشوراده فراهم کند، گلستان آشوراده را ارزان می فروشد. با فراهم شدن شرایط و ورود گردشگران انبوه چیزی جز زباله و خرابی نصیب گلستانی ها نمی شود. وی بیان کرد: این منطقه جز طبیعت، پرنده و حیات وحش هیچ چیز دیگری ندارد و به محض ایجاد تاسیسات همه پرندگان از این منطقه کوچ می کنند.

اکولوژی آشوراده از مناطق مجاورش جدا نیست
سپس یکی از استادان دانشگاه درباره طرح گردشگری در آشوراده گفت: در هر صورت توسعه اجتناب ناپذیر است اما نه توسعه ای که اهواز را زیر خاک برده و 30 تالاب را در ایران خشک کرد. آشوراده با یک سری مناطق همجوار بوده و نمی توانیم آن را یک بخش جدا در نظر بگیریم. میکائیلی ادامه داد: نمی توان آشوراده را از میانکاله، بندرترکمن و بندرگز جدا کرد و آن ها باید با یک نظم اکولوژیک در کنارهم در نظر گرفته شوند. بنابراین اگر قرار است در این منطقه کاری انجام شود باید بر اساس مطالعات علمی آن هم از طرف نهادهای بی طرف باشد. وی بیان کرد: قبل از اجرای هر طرحی باید حدود و مرز منطقه حفاظت شده تعیین شود. بررسی راهکارهای خروج دام از منطقه، تعیین مالکیت حقوقی و حقیقی و ارتقا سطح حفاظتی منطقه به پارک ملی از دیگر اقدامات مهم است.

آشوراده باید از نظر ژنتیکی حفظ شود
همچنین رئیس مرکز موزه حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان در این جلسه گفت: برخی فکر می کنند اگر مناطقی دست نخورده باقی مانده، ظرفیت های آن بلااستفاده مانده است. در صورتی که این مناطق را به عنوان ذخیره گاه زیست کره در نظر گرفتند. چرا که جنگ های آینده ما جنگ ژنتیک است. محمود شکیبا ادامه داد: اگر جاهای دست نخورده به عنوان بانک ژن را در کشور نداشته باشیم آن وقت در آینده باید مثل اهواز خاک برسرمان بریزیم. مکان هایی مثل آشوراده و پارک ملی گلستان ذخیره گاه زیست کره هستند و باید از نظر ژنتیکی حفظ شوند. وی تاکید کرد: اگر واقعا افراد دلسوزی وجود دارند و می خواهند برای گردشگری در منطقه سرمایه گذاری کنند، می توانند در چند کیلومتری آشوراده یعنی بندر ترکمن و دیگر شهرهای حاشیه ای که همه زیرساخت های آن هم فراهم است سرمایه گذاری داشته باشند.در پایان کامیار عادل، عضو اتاق فکر استان به جمع بندی نظرات موافقان و مخالفان پرداخت و اظهار کرد: انجام مطالعات عمیق تر، دغدغه های زیست محیطی، نگرانی معیشت مردم و اشتغال، عدم تدوین و تصویب طرح جامع و ... مطرح شد با تحلیل نظرات کارشناسی اعلام شده دریافت توسعه پایدار و تلفیق گردشگری و محیط زیست (بوم گردی) در آشوراده میسر است.

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=11&year=1393&month=12&day=2&id=7121479


مسابقه قوچ لارستانی با جایزه سفر دو روزه
ساعت ۸:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٧  کلمات کلیدی:

 

خبر : 9 قوچ و میش وحشی بر اثر سقوط درون یک آب انبار در ارتفاعات بستک هرمزگان تلف شدند

http://www.iew.ir/1394/03/26/36944

دوستانی که بتوانند بهترین متن را با کلمات زیر بهره گیری از کلمات کلیدی زیر بنویسند برنده این مسابقه خواهند بود.

 

 کلمات کلیدی :

قوچ لارستانی ،میراث پارسیان،همکاری با اسرائیل ،مخالفت ما ،مخالفت وزارت امور خارجه

+

200 هزار دلار ،ایجاد آبشخور،ایجاد پاسگاه،حقوق و پاداش محیط بان،حفاظت بهتر،موتور ماشین 

+

9 قوچ لارستانی،آب،تشنگی،مرگ

 

بهترین متن از نظر صاحبنظران برنده ی یک سفر دو روزه به میانکاله در فصل مناسب خواهد بود.

 

حر منصوری عبدالملکی

دیده بان میانکاله


غار غار کلاغ باشد
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٧  کلمات کلیدی:

تا باشد
غار غار کلاغ باشد
درخت چنار باشد و
باد خنک پائیزی
و تفکری در ژرفنای خوشترین خاطرات .....
عکس حر منصوری عبدالملکی، شعر شهاب طاهر زاده


آب را گل نکنیم
ساعت ٥:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٧  کلمات کلیدی:

 


 

شعری است به سیاق "آب را گل نکنیم" مرحوم سهراب سپهری و البته با مضمونی اجتماعی .

آب را ول نکنیم
شاید آن بالاها
آدمی شیک و تمیز
بنز خود را دم در می‌شوید
.
یا کمی بالاتر
در حیاطی که ندارد سروته
یک نفر دارد استخرش را پرمی‌سازد!
.
«آب را ول نکنیم»
شاید این مایه جان، می‌رود تا که بشوید در و دیواری را!
مردم بالادست، خانه‌هاشان چه جلایی دارد! و هواشان، چه هوای ملسی!
باغشان غرق گل است، عاری از خارو خسی،
.
لیک...
مردم پایین دست، «خانه‌هاشان تنگ است»
زندگی‌شان لنگ است،
کاسه شان بی‌آب است،
نانشان هم سنگ است!
.
«آب را ول نکنیم»
مردم بالادست، آب را می‌بلعند،
مردم پایین دست، «آب را می‌فهمند

رودخانه جزی عکاس حر منصوری عبدالملکی


ببر سیبری به قزوین نمی‌رود/ «میانکاله» همچنان بی‌صاحبخانه است
ساعت ٤:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٧  کلمات کلیدی:

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی اعلام کرد: قرنطینه باغ وحش قزوین به دلیل مجاورت با دیگر حیوانات، فاصله کم با بازدیدکنندگان و دارا نبودن استانداردهای لازم، صلاحیت نگهداری از ببر سیبری را ندارد.
 خبرگزاری فارس: ببر سیبری به قزوین نمی‌رود/ «میانکاله» همچنان بی‌صاحبخانه است

خبرگزاری فارس - گروه جامعه: داریوش جهان پیما مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی، پس از بازدید از باغ وحش قزوین واقع در منطقه باراجین به خبرنگار فارس می‌گوید: در جلسات متعدد با مسئولان سازمان محیط زیست شرط صدور مجوز برای خروج ببر سیبری از قرنطینه غیراستاندارد فعلی را انتقال این حیوان به منطقه ای بدون بازدید عموم عنوان کرده ایم و در آخرین جلسه در سازمان حفاظت محیط زیست مسئولان سازمان این شرط را پذیرفتند و بنا شد مکانی را برای انتقال این گربه سان تعیین کنند تا در صورت مطابقت با استانداردهای سازمان دامپزشکی، حیوان در اسرع وقت به مکان جدید منتقل شود.
وی اضافه می‌کند: پس از گذشت یک ماه از آخرین جلسه، امروز عازم مکان پیشنهادی سازمان حفاظت محیط زیست شدیم اما متاسفانه قرنطینه باغ وحش قزوین به دلیل مجاورت با حیوانات دیگر، فاصله کم با بازدیدکنندگان و دارا نبودن استانداردهای لازم، صلاحیت نگهداری از ببر سیبری را نداشت.

جهان پیما با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند با در اختیار قراردادن تنها صد متر از زمینهای حفاظت شده تحت اختیار خود، جایگاهی به شرایط استاندارد برای این گونه باارزش و کم یاب جانوری فراهم آورد، می‌گوید: فراهم کردن مکانی دارای ضوابط قرنطینه، با رعایت استانداردهای رفاهی مناسب، به دور از جمعیت انسانی و دامی، با امکان نمونه گیری جهت تست مشمشه و حتی انجام امور تحقیقاتی روی این گونه ارزشمند تنها راه خروج ببر سیبری از قرنطینه غیراستانداردی است که در آن نه خبری از نور آفتاب است و نه امیدی به آب‌تنی در حوض آب.

 


 

در سال 1389 دو قلاده ببر سیبری برای احیای نسل ببر در میانکاله به کشور وارد شدند. ببر نر در ماه‌های اولیه بر اثر تغذیه از گوشت الاغ آلوده به مشمشه جان سپرد و ببر ماده از آن زمان تا امروز در اتاقکی کوچک موسوم به قرنطینه بدون بروز علائمی از این بیماری محبوس است.

 


 

حر منصوری عبدالملکی  فعال محیط زیست در منطقه میانکاله در  گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: هر چند طرح موضوع احیای ببر هیرکانی در سالهای گذشته عنوان خوبی برای پژوهش بر روی این گربه سانان بزرگ نبوده و نیست ، اما با توجه به هزینه های انجام شده و همچنین  شرایط  فنی  بسیار خوبی که مهیا شده  به نظر می‌رسد سایت ببردر میانکاله را می‌توان بهترین جایگاه برای نگهداری، پژوهش و درمان گربه سانان بزرگ بهره گرفت.

لازم به ذکر است  این سایت با بهره گیری از تجربیات روس‌ها در مورد نگهداری ببر های سیبری و اجرای دقیق آن بر اساس نیازهای رفتاری ببر ها ساخته شده و شامل  حوضچه ای برای استفاده حیوان از آب ،قسمتهای افقی و عمودی با جنس تنه درخت برای چنگال و دندان کشیدن طراحی و اجرا شده و در کنار آن ساختمان مدیریت و دامپزشکی و دیگر قسمتها به صورت مناسبی ساخته شده است .

این در حالی است که دکتر محمود مرعشی دامپزشک و کارشناس حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس قرنطینه احداث شده در سایت سمسکنده ساری را یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری از ببر سیبری عنوان می‌کند.

مرعشی با اشاره به اینکه در ابتدا بنا بود 4 قلاه ببر سیبری برای احیای نسل ببر به ایران منتقل شوند، می‌گوید: میانکاله برای جفت اول و سمسکنده برای جفت دوم طراحی و احداث شده بود.

به گفته این کارشناس، قرنطینه سمسکنده به تمام تجهیزات لازم برای نگهداری از ببر سیبری از جمله استخر مجهز است.

مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: گزینه پیشنهادی بعدی هفته آینده جهت بازدید به سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت معرفی خواهد شد.

انتهای پیام/

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940326000841


درخواست واکنش رسانه ای نسبت به این نوع تصمیمات
ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٥  کلمات کلیدی: اخبار وبلاگها و فعالان زیست محیطی

ازفعالین مدنی و کنشگران حوزه محیط زیست انتظار میرود  نسبت به نظرات نمایندگان مجلس که بیشترین تاثیر پذیری را نسبت به کنشهای اجتماعی دارند و تصمیماتشان میتواند بر روی سیاستهای نظام و قوانین در دراز مدت موثر باشد واکنش نشان دهند . 

امروز بحث حفظ جنگل به مباحثی چون آب ،هوای سالم،روزدخانه سالم،سلامتی روحی جامعه،منابع طبیعی کشور بسته است و بیش از هر حرکتی میبایست مراقب اینگونه کوته فکری ها در بین مسئولین و وکلای ملت بود . 

مصاحبه های کارشناسان،پیگیری خبرنگاران و رسانه های زیست محیطی ،مذاکره و گفتگو با نمایندگان میتواند راههای موثر در پیشگری از این نوع اتفاقها باشد . 

متن مصاحبه را حتما بخوانید .

http://icana.ir/Fa/News/279164


واگذاری در آشوراده مطرح نیست/مالکیت جزیره در اختیار دولت است
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٥  کلمات کلیدی: میانکاله در نشریات و خبرگزاریها

 

میرمحمدی تاکید کرد:

واگذاری در آشوراده مطرح نیست/مالکیت جزیره در اختیار دولت است

سرویس: سیاسی
رییس کمیته مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت:افرادی که در دولت نهم بخشی از اراضی آشوراده را تملک کرده بودند با اقدام دستگاه های نظارتی خلع ید شده و مالکیت عرصه و اعیان این جزیره اینک در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران است.

سید محمد حسین میرمحمدی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون ویژه ازجزیره آشوراده گفت:دولت معتقد است باید از ظرفیت های این جزیره برای توسعه گردشگری و توریسم استفاده کند و از سوی دیگر،گروه های محیط زیستی این دغدغه را دارند که با اجرای این طرح و آغاز ساخت و ساز جزیره،محیط زیست آن تهدید شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  با بررسی صورت گرفته به این نتیجه رسیده ایم هیچ گونه ساخت و سازی در اراضی این جزیره نباید اتفاق بیفتد افزود:آشوراده در مجاورت منطقه حفاظت شده میانکاله است و مسایل محیط زیستی میانکاله نیز با آشوراده دارای پیوستگی و نزدیکی است و باید به دغدغه های محیط زیستی آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه محدودیت های بین الملی برای تغییر کاربری در مکان هایی مانند آشوراده وجود دارد توضیح داد:هرگونه تغییر کاربری دراین جزیره به صورت بسیار محدود و با رعایت کامل خطوط قرمز و با هدف بهره برداری بهینه از این مکان انجام می شود اما به این جمع بندی رسیده اینم که هرگونه ساخت و ساز در آن ممنوع است.

رئیس کمیته ویژه مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به حساست های تشکل های مردم نهاد درمورد این جزیره اشاره کرد و گفت:با توجه به اقدامات صورت گرفته در گذشته و وجود سابقه نامطلوب در مورد آشوراده،تشکل های مردم نهاد نگران واگذار شدن آشوراده بودند در حالی که اساسا موضوع واگذاری مطرح نیست.

میرمحمدی از توجه دولت به آشوراده و حفظ محیط زیست آن خبر داد و اظهار داشت:آشوراده دارای ویژگی های خاص و یا منحصربفردی نیست اما با توجه به اینکه در کنار منطقه حفاظت شده میانکاله قرار دارد این منطقه زرا می توان دارای ظرفیت های توریستی و گردشگری دانست که دستگاه های مسئول باید در مورد حفظ آن اقدامات لازم را انجام دهند.

وی اضافه کرد:برای آشوراده باید طرح های زیست محیطی باید با رعایت خطوط قرمز و بدون واگذاری عرصه و اعیان و انتقال مالکیت به دیگران و با هدف طبیعت گردی و گردشگری برای توسعه اکو توریسم زیر نظر شورای عالی محیط زیست و تصویب دستگاه های ذی ربط به انجام برسد./
پایان پیام

http://icana.ir/Fa/News/279212   

پینوشت از طرف حر منصوری عبدالملکی :
ضمن تبریک و تشکر از همه پیگیری های فعالین مدنی محیط زیست  ،اساتید دانشگاه،کارشناسان و رسانه های زیست محیطی ،برای چندمین بار تاکید می کنم علیرغم اینکه آشوراده جز پرندگان و حیات وحش آنهم در فصلی خاص نه تنها برای جذب گردشگری انبوه، ظرفیت زیستی نداشته و ندارد بلکه هر نوع سرمایه گذاری در این خصوص در آن توجیه اقتصادی نداشته و بی خردی است .
تصمیم روز یکشنبه 24 خرداد ماه 1394، کمسیون اصل نود بخشی از خواسته فعالین، متخصصان و دلسوزان محیط زیستی است که با روش حفاظت مشارکت محور براساس دغدغه ها و حساسیت های جوامع بومی بعنوان ذینفعان اصلی بتواند گامی موثر در توسعه بوم گردی و اکوتوریسم جهت بهره برداری خردمندانه از منابع زیستی و تغییر رویکرد مدیریتی از حفاظت مطلق مدیریت مناطق توسط مسئولین به مشارکت با جوامع محلی که جزئی از اکوسیستم مناطق بوده، تلقی گردد.
امروز باید فرصت را مغتنم بداریم و بیش از پیش می بایست بر مشارکت نهادها و دستگاه های محلی منطقه ای، مردم بومی و دولت به عنوان تقویت پایگاه اجتماعی تاکیدکرد و از هر گونه کنار کشیدن و یا کنار زدن که مهلک ترین سم برای منطقه و مردم خواهد بود، بپرهیزیم.
تبریک فعاللان محیط زیست
تبریک به مردم بومی منطقه


بازدید اعضاء کمسیون اصل نود از آشورداده و زیارت 24 خرداد 94
ساعت ٥:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٢٥  کلمات کلیدی:

درود و روز بخیر
امروز نمایندگانی از کمسیون اصل 90 مجلس، سازمان بازرسی کشور، دفتر بازرسی و شکایات سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل محیط زیست استان مازندران، مسئول منطقه ومحیط بانی آشوراده و چند تن از اعضاء ستاد مردمی نجات آشوراده طی یک روز کاری از ابتدای شرقی اشوراده تا کانال خزینی و همچنین اردوگاه آموزشی آموزش و پرورش بازدید نمودند.
این بازدید و بررسی به درخواست و شکایت "ستاد مردمی نجات آشوراده" از سازمان محیط زیست مبنی بر اقدام به واگذاری غیر قانونی زمین و همچنین ساخت و ساز غیر قانونی در جزیره صورت گرفت. همچنین از منطقه زیارت نهارخوران گرگان و مشکلات زیست محیطی بوجود آمده در این بخش نیز بازدید به عمل آمد.
در این رابطه، اینجانب اطلاعاتی را در مورد آخرین  وضعیت آشوراده، فروش زمین در کنار خزینی، مسائل اردوگاه و برخی موارد دیگر در اختیار آقای طالقانی قرار دادم.


با آرزوی بهترین تصمیم برای آشوراده
حر منصوری عبدالملکی


روش شناسی پیروزی در مباحث بدون آمار و ادله
ساعت ٥:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۳/٦  کلمات کلیدی:مغالطه:
بررسی مفهوم مغالطه در جریان اندیشه
مغالطه در زمانی اتفاق می افتد که افراد در بحث هدف ها را نمی توانند انکار کنند اما امکان تغییر معیارها برایشان وجود دارد. افراد زمانی که متوجه می شوند با معیاری که با آن بحث را شروع کرده اند نمی توانند نتیجه دلخواه بگیرند شروع به تغییر معیارهای خود می کنند که به اصطلاح کم نیاورند و شکست نخورند

انسان برای رسیدن به مقصود نهایی خود و پیروزی کلامی سعی می کند بدون دلیل نکات مد نظر خودش را به اثبات برساند. اگرچه در سال های اخیر کتاب های خوبی مانند «روش مقابله با مغالطه» چاپ شده است اما متاسفان

تاریخ شکل گیری یک پدیده به خوبی علت رواج آن را به تصویر می کشد. مغالطه مفهومی است که همه آدم های مختلف اجتماع در عرصه های مختلف آن را مشاهده می کنند. تلاشی برای وارونه جلوه دادن حقیقت وگریز از آن. فرار از استدلال و پناه بردن به سفسطه ،دارای ریشه های پنهان تاریخی و اجتماعی است. قدمت تاریخ مغالطه به موازات تولد فلسفه وعلم منطق است. ارسطو اولین فیلسوفی بود که با طبقه بندی مغالطات سعی کرد راهی برای شناخت و روشن شدن مغالطات پیدا کند. مغالطات دارای انواع مختلفی است که ارسطو تعدادی از آنان را دسته بندی کرده است. نگاهی به گذشته این مفهوم و زمینه های بروز مغالطه درجامعه، می تواند ابزار جنگ با استدلال را به خوبی معرفی کند.

مغالطه نوعی از برهان است که به طور قابل اثباتی در منطق آن ایراد وجود دارد و بنابراین کل برهان را غیر معتبر می سازد. وارونه جلوه دادن حقیقت جزء جدایی ناپذیر مغالطه است. مغالطه گر کسی است که از روی استدلال نادرست به یک نتیجه درست یا نادرست رسیده است و ممکن است آن نتیجه را برای نتیجه گیری های دیگری هم به کار گیرد. سقراط نخستین کسی است که در دنیای باستان، جنگ با سوفیست ها و کسانی که حقیقت را وارونه جلوه می دادند را هدف اساسی خود قرار داده است. تشخیص مغالطه دربحث کار آسانی نیست. مغالطه ها یا درضعف های احساسی و عاطفی طرف مقابل پنهان می شوند یا در میان اتصال استدلال ها خود را می پوشانند. دکتر محمد ضیمران استاد فلسفه دانشگاه تهران شناخت تعریف صحیح مغالطه را نخستین گام مقابله با آن می داند و به تهران امروز می گوید: «ریشه کلمه مغالطه به معنای فرو افتادن در غلط است. کلمه سفسطه از سوفیستیکال ترجمه شده است. سفسطه ومغالطه دراصلاح به معنای لغزش در استدلال است. استدلال نوعی گزاره است که در آن مقدمات و نتایج وجود دارد. مقدمات دریک استدلال صحیح از دوجزء اصغر و اکبر را تشکیل می شوند.

بنابراین صغرا وکبرا راه را برای نتیجه گیری باز می کند. دراستدلال، ما با قیاس روبه رو هستیم و به تعبیر ارسطو قیاسی که نادرست باشد، همان مغالطه است. فکر انسان همواره در معرض خطا و لغزش قرار دارد. بنابراین زمانی که فکر انسان از مبادی به مقصد حرکت می کند، ممکن است ازطریق درست منحرف شود. همچنان که آدمی تبدار و بیمارکه مزاجش دچار مشکل شده است غذاها را به گونه دیگری می بیند، ذهن انسان نیز به دلایل زیادی از راه صحیح منحرف شده و به خطا می رود. دکتر ضیمران به نقش قوی منطق در مبارزه با مغالطه اشاره می کند و می گوید: «انسان برای کشف حقیقت و مصون ماندن از خطا به ابزار نیازمند است. ابزار مبارزه با مغالطه منطق است که می تواند ما را از خطاهای ذهن درتصور و تصدیق یاری رساند. منطق، علمی ابزاری است که اکثر فلاسفه ازآن تعریف مشترکی ارائه داده اند. منطق به ما راه به کارگیری درست قوای ذهنی را نشان می دهد. علم منطق طریقه رسیدن معلوم به مجهول را نشان می دهد وما با این روش می توانیم انتقالات ذهنی را یاد بگیریم.» با اینکه منطق همچون دیواری در مقابل مغالطات قد علم می کند اما راز آسیب پذیری ذهن در مقابل مغالطات چیست؟ ضیمران به علل این آسیب پذیری اشاره می کند: «ذهن انسان همانند ماشین نیست که با دادن برنامه ای بتواند اشتباهات و مغالطات را دریابد. ذهن ما اسیرتجربیات گذشته،آداب و رسوم وعواطف و احساسات و هزاران چیزدیگر است که می تواند به جای اینکه در تنگناهای فکری ما را راهنمایی کند ما را اسیر مغالطات نیز بکند.»

مغالطات به چند دسته طبقه بندی می شوند؟

طبقه بندی مغالطات به کشف آنها و شناخت مغالطات کمک شایانی می کند. ضیمران این شناخت را گام مهمی برای پی ریزی بحثی صحیح دانسته و می گوید: «ارسطو اولین کسی است که به علم منطق که پایه واساس استدلال را تشکیل می دهد توجه کرده است. این استاد فلسفه به چند نوع از مغالطات رایج اشاره می کند و می افزاید: «از انواع مغالطات می توان به مغالطه ناشی از تعمیم افراطی اشاره کرد.به عنوان مثال ما در جامعه می بینیم کسانی سعی دارند یک مطلب را به موارد مختلف تعمیم بدهند. به عنوان مثال ورود به خانه دیگری بدون اذن صاحبخانه ممنوع است. ولی زمانی که خانه ای آتش بگیرد ماموران آتش نشانی به علت مصالح عام می توانند بدون اذن صاحب خانه نیز به آن خانه وارد شوند وآتش را خاموش کنند. به همین سبب ما نمی توانیم با تکیه بر این استدلال آتش نشان ها را به علت نقض حریم شخصی افراد، مورد پیگرد قانونی قرار دهیم. این نوع مغالطه درقرون جدید متولد شد که درنوشته های کهن ارسطو به آن کمتربه آن توجه شده است. مغالطه رسیدن به نتایج نامعتبر، مغالطه ای است که امروز مردم در صحنه های مختلف اجتماع با آن روبه رو هستند.

دراین سبک مغالطه فرد حین بحث مقدمات را می چیند وسپس نتیجه ای را به دست می آورد که اصلا در مقدمات وجود ندارد. نوع دیگری از مغالطه، مغالطه ای است که شما نتیجه ای را تصدیق می کنید که فی نفسه و نامحسوس در مقدمات نفی شده است. مغالطه ناشی از مصادره به مطلوب از انواع مغالطاتی است به وفور در بحث ها دیده می شود. به عنوان مثال وقتی می پرسیم: «چرا فردی نمی تواند ببیند؟» وی می گوید: «برای اینکه کور است.» وقتی در جواب او می پرسیم: «چرا این فرد کور است؟» و پاسخ این است که: «برای اینکه نمی تواند ببیند.» به کارگیری ایهام وابهام در سخن نیز نوعی دیگری از مغالطات است که برای عدم پاسخگویی صحیح به کار برده می شود. افراد درمقدمات بحث مسائل مبهمی را استفاده می کنند و با توجه به آن نتیجه گیری می کنند. تکیه بر استدلال های بیانی و عدم در نظر گرفتن منطق، سبکی از مغالطه است که افراد دربحث بسیار زیبا صحبت می کنند و از اشعار وضرب المثل و ازاستعاره برای اثبات نظر خودکمک می گیرند. تکیه بر نظریه عمومی درباره افراد نمونه ای از مغالطات است به عنوان مثال وقتی از فردی می پرسیم: «چرا فلانی فرد بدی است ؟»و او در پاسخ ما می گوید: «همه مردم درباره او نظر منفی دارند» این نوعی مغالطه است که عمل غیراخلاقی نیز محسوب می شود. ضعف استدلال نقطه مشترک همه این مغالطه هاست که گاهی در آثاربعضی نویسندگان نیز دیده می شود»

چرا مغالطه زیاد دیده می شود؟

استدلال و به کارگیری منطق، اصول مشخصی دارد. آدم ها با اینکه با اصول استدلال آشنا هستند و گاهی مغالطات را نیز به خوبی می شناسند در ورطه عمل نمی توانند در مواجهه مغالطه، آن را به سادگی بشناسند و درصدد پاسخگویی به آن بر آیند. این ماجرا حتی در مناظره های علمی و بین افرادی با تحصیلات بالای اجتماعی نیزخودش را نشان می دهد. دکتر ضیمران ریشه این عدم مقابله سریع با مغالطه را با نشناختن مرتبط می داند و می گوید: «انسان برای رسیدن به مقصود نهایی خود و پیروزی کلامی سعی می کند بدون دلیل نکات مد نظر خودش را به اثبات برساند. اگرچه در سال های اخیر کتاب های خوبی مانند «روش مقابله با مغالطه» چاپ شده است اما متاسفانه حتی دانشجویان فلسفه ما با این کتاب ها آشنا نیستند و به همین سبب توان تشخیص مغالطه را ندارند. سوفسطاییان هرگونه استدلال صحیح را فقط به علت اینکه از جانب رقیب صادر می شده را به باد محکومیت می گرفتند و تلاش می کردند ضد آن را به اثبات برسانند. به همین سبب هرکس و درهرجا می تواند دست به مغالطه بزند وآدم ها برای رهایی خود از ضعف استدلال همواره به آن پناه می برند. همین امر در رایج شدن وعدم شناخته شدن وجنگیدن با مغالطه تاثیر می گذارد. به همین سبب به کارگیری مغالطه یک مسئله همه گیراست. امروزه ما این روش را در جوامع بشری و حتی روابط فردی به آسانی مشاهده می کنیم. حتی در تدوین نظریه های علمی نیز می بینیم که افرادی با استفاده از مغالطه های پنهان و ظریفی چون نتایج غیرمعتبر به مقدمات که به آن اشاره شد، اصولی را به ثبات می رساند. دراین زمان فرد با تکیه بر کلامی از یک فیلسوف یا شاعر و ... سعی می کند؛کار خودش را توجیه کند و زمانی با استفاده و استناد به حرف دیگری از همان فرد، کار دیگری را محکوم کند.»

افزایش مغالطه، جامعه را به کجا می برد؟

تفکر افراد یک جامعه درخصوصیات مردم آن جامعه موثر است. جامعه ای که افراد آن با مغالطه وسفسطه خو گیرند به کدام سو می رود؟ دکتر محمد امین قانعی راد رئیس انجمن جامعه شناسی ایران در پاسخ به این سوال به تهران امروز می گوید: «مغالطه در زمانی اتفاق می افتد که افراد در بحث، هدف ها را نمی توانند انکار کنند اما امکان تغییر معیارها برایشان وجود دارد. افراد زمانی که متوجه می شوند با معیاری که با آن بحث را شروع کرده اند نمی توانند نتیجه دلخواه بگیرند شروع به تغییر معیارهای خود می کنند که به اصطلاح کم نیاورند و شکست نخورند. زمانی هم که امکان زیر سوال بردن معیارها وجود ندارد و فرد نیز به طور درونی معیارها وهدف بحث را قبول ندارد. وقتی فرد فقط می خواهد وانمود کند که معیارهای تثبیت شده را قبول دارد، مغالطه رخ می دهد. مغالطه در شرایطی که گریزی از گفت وگو نیست، بیشتر خودش را نشان می دهد. در جوامعی که فرهنگ گفت وگو و به کارگیری استدلال وتبادل نظر شکل نمی گیرد مغالطه افزایش پیدا می کند زیرا گفت وگو در مراحل ابتدایی خودش باقی خواهد ماند.» قانعی راد نتیجه روند افزایش مغالطه درجامعه را اینگونه تعریف می کند: «زمانی که جای استدلال صحیح زنجیره ای از دلالت معانی افزایش پیدا می کند وامکان خلط مبحث بیشتر می شود و پیروزی بر خصم (دشمن) و ساکت کردن دشمن تنها هدف بحث قرار می گیرد، جدال بر فضای بحث جاری خواهد شد. دراین زمان آگاهی بخشی و رشد فکری جامعه به حاشیه رانده می شود و مباحث کارشناسانه و علمی کمرنگ خواهد شد. هدف گفت وگو در بحث های کارشناسی یاد گیری اجتماعی است که در بحث مغالطه محور هرگز به آن نگاه نمی شود. زمانی که با استدلال های کیفی وارد یک بحث کارشناسی می شویم ، راه برای مغالطه آسان تر بازخواهد شد.» رئیس انجمن جامعه شناسی ایران راهکار مقابله با مغالطه را فرهنگی مهم می داند: «آموزش گفت وگویی اولین گام ما برای مبارزه با این شیوه گفت وگویی غلط است. زمانی که حین بحث مسائل شخصی به میان آورده شده و بحث از سطحی به سطحی دیگر جهش پیدا می کند، راه مغالطه باز می شود. به عنوان مثال هنگامی که درحین بحث اقتصادی از طریق تداعی معانی آزاد پای مسائل فرهنگی را به میان کشیده شود (اگرچه این دو مفهوم به یکدیگر مرتبط هستند) مغالطه رخ داده است. وقتی خواسته یا نا خواسته مغالطه امکان دوام و بقای بیشتری را در جامعه پیدا کند به بخشی ازذهنیت و دانش افراد تبدیل خواهد شد و به نوعی روش تبدیل خواهد شد که هرگز به سود جامعه نخواهد بود و به جهل و نا آگاهی دامن خواهد زد.»

عدم پیشرفت جامعه، هدیه مغالطه است

زمانی که آدم ها فضای گفت وگو را میدان جنگ فردی و پیروزی تلقی کنند،هرگز گفت وگو به شکلی جدی و اثر بخشی بین افراد آن جامعه، رخ نخواهد داد. جامعه بی گفت وگو که افراد آن با مغالطه اعمال خود را توجیه می کنند، به سمت ایستایی و عدم پیشرفت در عرصه های مختلف حرکت خواهد کرد.