قاضی کازرونی نخستین حکم محیط زیستی را صادر کرد

قاضی کازرونی نخستین حکم محیط زیستی را صادر کرد

تحقیق و محیط‌بانی افتخاری، جریمه شکار غیرمجاز

نخستین حکم محیط زیستی توسط یک قاضی جوان کازرونی صادر شد، حکمی که قرار است تاثیر بازدارندگی‌اش بیشتر از محبوس شدن در زندان باشد. در این حکم متهم به جای روانه شدن به زندان یا پرداخت جریمه‌های نقدی، مجبور شده است ...

زیست بوم/ غزل حضرتی: نخستین حکم محیط زیستی توسط یک قاضی جوان کازرونی صادر شد، حکمی که قرار است تاثیر بازدارندگی‌اش بیشتر از محبوس شدن در زندان باشد. در این حکم متهم به جای روانه شدن به زندان یا پرداخت جریمه‌های نقدی، مجبور شده است محیط‌بان افتخاری منطقه دریاچه پریشان شود و اطلاعاتی را در خصوص انواع گونه‌های پرندگان این دریاچه به همراه عکس و مشخصات محل زندگی و مبدا مهاجرت و عمر تقریبی آنها تهیه و به تفکیک اعلام کند. او همچنین باید در این تحقیق اعلام کند چه تعداد از این پرنده‌ها و به چه علت در حال حاضر دریاچه را ترک کرده‌اند.

 

افشین، جوان 18 ساله‌یی که 38 قطعه دراج، که از پرندگان منطقه پریشان است را در اواخر تابستان گذشته شکار کرده بود، توسط محیط‌بانان منطقه شناسایی و دستگیر شد. قاضی 30 ساله پرونده این شکارچی غیرمجاز را به پرداخت 152 میلیون ریال با تعویق یک سال محکوم کرده بود، او همچنین در این حکم اعلام کرده بود که متهم متعهد است در مدت تعویق یک ساله محیط‌بان افتخاری محیط‌‌زیست منطقه شود.

 

قاضی «ابوذر اسدی» که رییس شعبه اول دادگاه عمومی بخش جره و بالاده کازرون است، درخصوص این حکم عجیب که شاید در برخی کشورهایی که میزان حفاظت‌شان از محیط زیست از تنوع بیشتری نسبت به کشور ما برخوردار است، عجیب نباشد، خود را علاقه‌مند و طرفدار حفاظت محیط زیست دانست. او در گفت‌وگو با «اعتماد» گفت: «من خودم شخصا از علاقه‌مندان به محیط زیستم، از زمانی که به این حوزه قضایی آمدم، توجهم به دریاچه پریشان که به خاطر بی‌توجهی اکنون خشک شده است، بیشتر شد. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین کشورمان بود که متاسفانه کم‌لطفی به آن باعث شد در حال حاضر دریاچه اوضاع خوبی نداشته باشد. در خصوص این پرونده باید بگویم، متهم زیر 18 سال سن داشت و من درصدد این بودم که رایی که صادر می‌کنم بازدارندگی‌اش برای این جوان متخلف ملموس باشد و در پیشگیری از وقوع جرم‌هایی اینچنینی برای وی موثر واقع شود.»

 

اسدی در ادامه می‌گوید: «میزان تشخیص خوب و بد از نگاه یک نوجوان 18 ساله با یک فرد بالغ متفاوت است، او در حد همسن و سالانش موضوعات را تشخیص می‌دهد، اگر من هم می‌خواستم با حکم زندان او را متنبه کنم، اتفاق موثری نمی‌افتاد. لذا درصدد این برآمدم که با حکمی که صادر می‌کنم ارزش و اهمیت محیط زیست را برای این جوان کازرونی روشن کنم. نخستین اثر را هنگام تفهیم حکم در چهره متهم و پدرش دیدم و متوجه شدم او به زشتی کارش پی برده است. افشین بعد از صدور حکم، شروع به جمع‌آوری اطلاعات کرد و در این پنج ماهی که از صدور حکم می‌گذرد در حال انجام دادن وظایف مندرج در حکمش است. او بلافاصله خودش را به محیط‌بانی دریاچه پریشان معرفی کرده و اکنون محیط‌‌بان افتخاری این مجموعه شده است.»

 

دریاچه شیرین پریشان با وسعت 43 کیلومترمربع در 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر کازرون در حاشیه جنوبی ارتفاعات زاگرس واقع شده است. این دریاچه تا قبل از بروز پدیده خشکسالی پذیرای خیل عظیمی از پرندگان مهاجر و آبزی بود اما به دلیل خشکسالی و حفر چاه‌های غیرمجاز در اطراف آن در سال‌های اخیر با خشکی تالاب و مهاجرت شمار کمی از پرندگان به این منطقه مواجه شده است.

 

او درخصوص میزان بازدارندگی احکام صادره و حکم عجیب خود می‌گوید: «از نگاه من میزان بازدارندگی چنین احکامی قطعا بیشتر از احکامی چون زندان است، اگر غیر از این بود راغب به صدور چنین رایی نمی‌شدم، این حکم‌ها نیاز به وقت گذاشتن بیشتر است و درک شرایط بیشتر. اما این مسائل نیاز به اطلاع‌رسانی بیشتر دارد تا فرهنگ‌سازی لازم در این خصوص صورت گیرد.»

 

قاضی اسدی نخستین قاضی‌ای است که چنین حکمی را برای متخلف محیط زیست صادر می‌کند. او معتقد است قانون مجازات جدید تعلیق حکم را پیش‌بینی کرده و دست قضات را در زمینه صدور احکامی اینچنینی باز گذاشته است. او به دنبال انعکاس ماجراست، تا رایی که در روستایی کوچک در شهرستان کازرون اتفاق افتاده، پررنگ شود و آغازی باشد برای صادر‌کنندگان احکام بازدارنده. او که در زمره قاضی‌های جوان کشور قرار می‌گیرد، می‌گوید: «30 ساله بودنم نشان می‌دهد که تنها قاضی‌های نسل پیش از ما نیستند که می‌توانند دست به ابتکار بزنند، نسل ما هم سرشار از ابتکاراتی اینچنینی است که می‌تواند الگویی باشد برای صدور احکامی که تاثیر بیشتری در فرد خاطی داشته باشد.»

 

 

از قاضی مبتکر تقدیر می‌شود

 

اسماعیل کهرم، پرنده‌شناس دیرینه‌یی است که با شنیدن این خبر، از رییس سازمان حفاظت

 

محیط زیست خواسته است از این اقدام مبتکرانه قاضی کازرونی تقدیر به عمل‌ آید، درخواستی که بی‌اجابت نمانده و تقدیر خانم رییس به زودی به دست این قاضی طرفدار محیط زیست خواهد رسید.

 

اما کهرم با اشاره به حکم جالب قاضی اسدی، به «اعتماد» می‌گوید: «چند ماه پیش در لندن بودم که خبر صدور حکمی اینچنینی را برای متخلفان شکار فیل در آفریقا شنیدم، حکمی که برایشان صادر شده بود، محکوم شدن به یک سال محیط‌بانی و سرکشی به روستاهای منطقه و آشنا کردن مردم با اهمیت فیل و زرافه و شیر بود. همیشه آرزو داشتم این اتفاق در ایران بیفتد که با این حکم قاضی جوان کازرونی به آرزویم رسیدم اما ترسم این است که این جریان در حد همان منطقه بماند و همه گیر نشود.»

 

او به تاثیر حکم محیط‌بان افتخاری اشاره می‌کند و می‌گوید: «چند وقت پیش متخلفی که در مازندران دو قوچ را شکار کرده بود، به 44 ماه زندان محکوم کردند، قطعا اگر جوانی 18 ساله پایش به زندان باز می‌شد، دیگر شکار کمترین تخلفش بود، دزدی و قاچاق و جیب‌بری جرایم دیگری بود که بعد از تمام شدن دوران محکومیتش از زندان با خود سوغات می‌آورد اما تصمیم این قاضی زندگی این جوان را دگرگون کرد. این تصمیم می‌تواند شروع آموزش و فرهنگ‌سازی باشد برای دیگران، باشد که تاسی کنند.»

 

اما مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس، هم با تقدیر از حکم صادره به ایرنا گفت: «قاضی دوستدار محیط زیست رسیدگی به این تخلف با توجه به اهمیت مقوله آموزش، تنویر افکار عمومی و اصلاح متخلفان، حکم خود را بر این مبنا صادر کرد.»

 

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: «این قاضی دادگستری با توجه به اینکه این شکارچی متخلف 18 سال دارد و با هدف اصلاح وی و ترویج فرهنگ

 

زیست محیطی، او را به پرداخت 152 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم و برایش تعویق صدور حکم به مدت یک سال صادر کرد که در نهایت متهم سر از محیط‌بانی درآورد و قرار شد لیستی از پرندگان منطقه چه آنها که در محل زندگی می‌کنند و چه آنها که دریاچه را ترک کرده‌اند تهیه کند.»

 

اما صدور احکامی از این قبیل قرار است تاثیر جداگانه‌یی جدای از اثرات تنبیهی بر فرد متخلف بگذارد، اثری که او را در آینده‌یی نزدیک از طرفداران و دغدغه‌مندان محیط زیست کند و جایگاهی کاملا برعکس به او بدهد، جایگاهی که جز با آموزش و جذب فرد متخلف آن هم در سنین پایین‌تر امکان‌پذیر نخواهد بود. قاضی کازرونی قطعا در یاد علاقه‌مندان به

 

محیط زیست و محیط‌بانان می‌ماند که فرهنگی را باب کرده است که می‌توان از این راه و با ابتکاراتی از این دست، متخاصمانی که غرض‌ورزانه یا از روی ناآگاهی کمر به نابودی محیط زیست می‌بندند را روزی به پاسبانان آن تبدیل کند.

http://zistboom.com/fa/news/23958/%D8%AA%D8%AD%D9%82%D9%8A%D9%82-%D9%88-%D9%85%D8%AD%D9%8A%D8%B7%E2%80%8C%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%8A-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D9%8A-%D8%AC%D8%B1%D9%8A%D9%85%D9%87-%D8%B4%D9%83%D8%A7%D8%B1-%D8%BA%D9%8A%D8%B1%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2

 

/ 0 نظر / 24 بازدید