واگذاری در آشوراده مطرح نیست/مالکیت جزیره در اختیار دولت است

 

میرمحمدی تاکید کرد:

واگذاری در آشوراده مطرح نیست/مالکیت جزیره در اختیار دولت است

سرویس: سیاسی
رییس کمیته مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گفت:افرادی که در دولت نهم بخشی از اراضی آشوراده را تملک کرده بودند با اقدام دستگاه های نظارتی خلع ید شده و مالکیت عرصه و اعیان این جزیره اینک در اختیار دولت جمهوری اسلامی ایران است.

سید محمد حسین میرمحمدی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون ویژه ازجزیره آشوراده گفت:دولت معتقد است باید از ظرفیت های این جزیره برای توسعه گردشگری و توریسم استفاده کند و از سوی دیگر،گروه های محیط زیستی این دغدغه را دارند که با اجرای این طرح و آغاز ساخت و ساز جزیره،محیط زیست آن تهدید شود.

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  با بررسی صورت گرفته به این نتیجه رسیده ایم هیچ گونه ساخت و سازی در اراضی این جزیره نباید اتفاق بیفتد افزود:آشوراده در مجاورت منطقه حفاظت شده میانکاله است و مسایل محیط زیستی میانکاله نیز با آشوراده دارای پیوستگی و نزدیکی است و باید به دغدغه های محیط زیستی آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه محدودیت های بین الملی برای تغییر کاربری در مکان هایی مانند آشوراده وجود دارد توضیح داد:هرگونه تغییر کاربری دراین جزیره به صورت بسیار محدود و با رعایت کامل خطوط قرمز و با هدف بهره برداری بهینه از این مکان انجام می شود اما به این جمع بندی رسیده اینم که هرگونه ساخت و ساز در آن ممنوع است.

رئیس کمیته ویژه مبارزه با زمین خواری کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به حساست های تشکل های مردم نهاد درمورد این جزیره اشاره کرد و گفت:با توجه به اقدامات صورت گرفته در گذشته و وجود سابقه نامطلوب در مورد آشوراده،تشکل های مردم نهاد نگران واگذار شدن آشوراده بودند در حالی که اساسا موضوع واگذاری مطرح نیست.

میرمحمدی از توجه دولت به آشوراده و حفظ محیط زیست آن خبر داد و اظهار داشت:آشوراده دارای ویژگی های خاص و یا منحصربفردی نیست اما با توجه به اینکه در کنار منطقه حفاظت شده میانکاله قرار دارد این منطقه زرا می توان دارای ظرفیت های توریستی و گردشگری دانست که دستگاه های مسئول باید در مورد حفظ آن اقدامات لازم را انجام دهند.

وی اضافه کرد:برای آشوراده باید طرح های زیست محیطی باید با رعایت خطوط قرمز و بدون واگذاری عرصه و اعیان و انتقال مالکیت به دیگران و با هدف طبیعت گردی و گردشگری برای توسعه اکو توریسم زیر نظر شورای عالی محیط زیست و تصویب دستگاه های ذی ربط به انجام برسد./
پایان پیام

http://icana.ir/Fa/News/279212   

پینوشت از طرف حر منصوری عبدالملکی :
ضمن تبریک و تشکر از همه پیگیری های فعالین مدنی محیط زیست  ،اساتید دانشگاه،کارشناسان و رسانه های زیست محیطی ،برای چندمین بار تاکید می کنم علیرغم اینکه آشوراده جز پرندگان و حیات وحش آنهم در فصلی خاص نه تنها برای جذب گردشگری انبوه، ظرفیت زیستی نداشته و ندارد بلکه هر نوع سرمایه گذاری در این خصوص در آن توجیه اقتصادی نداشته و بی خردی است .
تصمیم روز یکشنبه 24 خرداد ماه 1394، کمسیون اصل نود بخشی از خواسته فعالین، متخصصان و دلسوزان محیط زیستی است که با روش حفاظت مشارکت محور براساس دغدغه ها و حساسیت های جوامع بومی بعنوان ذینفعان اصلی بتواند گامی موثر در توسعه بوم گردی و اکوتوریسم جهت بهره برداری خردمندانه از منابع زیستی و تغییر رویکرد مدیریتی از حفاظت مطلق مدیریت مناطق توسط مسئولین به مشارکت با جوامع محلی که جزئی از اکوسیستم مناطق بوده، تلقی گردد.
امروز باید فرصت را مغتنم بداریم و بیش از پیش می بایست بر مشارکت نهادها و دستگاه های محلی منطقه ای، مردم بومی و دولت به عنوان تقویت پایگاه اجتماعی تاکیدکرد و از هر گونه کنار کشیدن و یا کنار زدن که مهلک ترین سم برای منطقه و مردم خواهد بود، بپرهیزیم.
تبریک فعاللان محیط زیست
تبریک به مردم بومی منطقه

/ 0 نظر / 28 بازدید