وقتی محیط طیست دیگر نگران هیچ چیز نیست.چرا؟؟؟؟

 

 

بزرگنمایی
سبزپرس – گروه محیط انسانی: قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست گفت: احداث پالایشگاه در نقطه 29 میانکاله در بهشهر مورد تائید سازمان محیط زیست است و نگرانی برای اجرای این طرح ملی نیست.

 

به گزارش سبزپرس، «علی محمد شاعری» در نشست خبری در استان مازندران گفت: مصوبه احداث پالایشگاه در مازندران یک دوره شش ساله را می گذراند و فراز و نشیب های بسیاری در سر راه اجرای این پروژه قرار گرفته است. با توجه به شرایط خاص بندر امیرآباد و نزدیکی به کشورهای حاشیه دریای خزر، بخش خصوصی رغبت بیشتری برای احداث پالایشگاه در شهرستان بهشهر را دارد.
قائم مقام و معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در مکانیابی های اولیه، احداث پالایشگاه به واسطه همجواری با تالاب بین المللی میانکاله از منظر محیط زیست ایراد وارد شده، تصریح کرد: تالاب میانکاله در فهرست کنوانسیون رامسر است و باید از آن حفاظت کرد.
شاعری با بیان اینکه مشاور احداث پالایشگاه 29 نقطه را برای اجرای این طرح در بهشهر مطالعه کرده است، یادآور شد: پهنه 9 یا گزینه 29 در فاصله 10 کیلومتری تالاب میانکاله، 10 کیلومتری شهر بهشهر و 3.5 کیلومتری شهر نکا از نظر سازمان محیط زیست مغایرتی برای احداث پالایشگاه ندارد.
وی بیان داشت: جریان وزش باد در این نقطه به صورتی است که هیچ زیستگاهی را تهدید نمی کند و کمتر سفره های زیرزمینی منطقه را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
شاعری گفت: پالایشگاه بهشهر با استاندارد بورو 5 و آخرین تکنولوژی روز دنیا خواهد بود و پالایش در بهشهر، هیچ مخاطره زیست محیطی ندارد.
وی افزود: تمامی فرآیندهای محصولات قابل عرضه در پالایشگاه بهشهر، با استاندارد یورو 5 بوده و هیچ نگرانی برای احداث پالایشگاه در این منطقه از منظر سازمان نیست.
بحث ها بر سر احداث پالایشگاه در شهرستان بهشهر و در نزدیکی تالاب بین المللی میلانکاله از سال ها قبل مطرح است اما با مخالفت صریح سازمان حفاظت محیط زیست، مسکوت مانده بود اما از شش سال پیش دوباره بحث ها بر سر احداث این پالایشگاه داغ شد. 
بر اساس «تصویبنامه در خصوص استقرار شهرک‌های صنعتی» مصوب سوم مهرماه 1381 هیئت دولت، استقرار صنایع گروه «و» یا همان صنایع شیمیایی، پتروشیمیایی و نفت و گاز در سه استان شمالی ممنوع شده بود. اما چهار سال بعد، دولت محمود احمدی نژاد در سفر استانی سال 1385 خود به استان مازندران، این مصوبه را لغو کرد و استقرار این صنایع را با «رعایت کامل ضوابط زیست محیطی» بلامانع دانست.
پس از این تغییر در قانون، حامیان احداث این پالایشگاه بار دیگر موضوع احداث پالایشگاه بهشهر را مطرح کردند و این بار «احمدعلی مقیمی» نماینده بهشهر در مجلس شورای اسلامی از حامیان اصلی این پروژه بود. 
او در 30 فروردین امسال در گفت و گو با سبزپرس سازمان حفاظت محیط زیست را به «ضعف کارشناسی» متهم کرد. 
اظهارات مقیمی، در واکنش به گفته های محمد جواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بود که پس از کلنگ زنی احداث این پالایشگاه در سومین سفر استانی هیئت دولت به مازندران، این کلنگ زنی را «نمایشی و تبلیغاتی» خوانده بود. 
مقیمی در اظهارات شدید اللحنی گفت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره کلنگ زنی پالایشگاه گفته است که این گلنگ زنی تبلیغاتی بوده در صورتی که در مصوبات سفر استانی سوم دولت به استان مازندران بر احداث پالایشگاه در بهشهر تاکید شده و آقای رئیس جمهور و رئیس سازمان هم با آن موافقت کرده اند.  
در مصوبه سومین سفر استانی هیئت دولت به مازندران که مورد اشاره این نماینده مجلس بود، در بند هشتم آمده است: «کلنگ زنی احداث پالایشگاه‌های نفتِ حسین آبادِ بهشهر و کیاسَر با سرمایه گذاری بخش غیر دولتی.» با این حال در این بند تنها از «کلنگ زنی» صحبت به میان آمده و برای احداث پالایشگاه، حتی زمانی در نظر گرفته نشده است.
مقیمی پس از این اظهارات، سازمان حفاظت محیط زیست را تهدید به «ارائه طرح تحقیق و تفحص» کرد. از سوی دیگر علی محمد شاعری نیز در پاسخ به این تهدید گفت که «نظرات کارشناسی را فدای ملاحظات سیاسی نمی کنیم.» 
هر چند که طرح تحقیق و تفحص مقیمی در صحن مجلس رای نیاورد اما طرح تحقیق و تفحص دیگری از سازمان حفاظت محیط زیست رای آورد که آن نیز به دلیل تداخل انتخابات مجلس، مسکوت باقی ماند. 
با این وجود طبق اظهارات شاعری، سازمان حفاظت محیط زیست در نهایت موافقت خود را با احداث پالایشگاه در استان مازندران و تنها در فاصله 10 کیلومتری از تالاب میانکاله و شهرستان بهشر اعلام کرده است. 
این در حالی است که بسیاری از فعالان و کارشناسان مستقل محیط زیست از شش سال پیش بارها مخالفت خود را با احداث این پالایشگاه اعلام کرده بودند و این پروژه را «بسیار خطرناک» توصیف کرده .

لینک اصلی :http://isdle.ir/news/index.php?news=7880

پینوشت دیده بان میانکاله

ماهها قبل در زمانی که با تمام قدرت و با همکاری و همراهی خبرگزاری ها و نشریات دلسوز مخالفت خود را احداث پالایشگاه اعلام میکردیم جناب شاعری در نشستهای شبانه خود در روستای حسین آباد(محل احداث پالایشگاه) به مردم منطقه قول احداث پالایشگاه را در چند کیلومتر آنطرفتر داده بودند .

بزودی زوایای جدیدی از این موضوع روشن خواهد شد .

/ 0 نظر / 7 بازدید