ببر سیبری به قزوین نمی‌رود/ «میانکاله» همچنان بی‌صاحبخانه است

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی اعلام کرد: قرنطینه باغ وحش قزوین به دلیل مجاورت با دیگر حیوانات، فاصله کم با بازدیدکنندگان و دارا نبودن استانداردهای لازم، صلاحیت نگهداری از ببر سیبری را ندارد.
 خبرگزاری فارس: ببر سیبری به قزوین نمی‌رود/ «میانکاله» همچنان بی‌صاحبخانه است

خبرگزاری فارس - گروه جامعه: داریوش جهان پیما مدیر کل دفتر مدیریت بیماری‌های دامی سازمان دامپزشکی، پس از بازدید از باغ وحش قزوین واقع در منطقه باراجین به خبرنگار فارس می‌گوید: در جلسات متعدد با مسئولان سازمان محیط زیست شرط صدور مجوز برای خروج ببر سیبری از قرنطینه غیراستاندارد فعلی را انتقال این حیوان به منطقه ای بدون بازدید عموم عنوان کرده ایم و در آخرین جلسه در سازمان حفاظت محیط زیست مسئولان سازمان این شرط را پذیرفتند و بنا شد مکانی را برای انتقال این گربه سان تعیین کنند تا در صورت مطابقت با استانداردهای سازمان دامپزشکی، حیوان در اسرع وقت به مکان جدید منتقل شود.
وی اضافه می‌کند: پس از گذشت یک ماه از آخرین جلسه، امروز عازم مکان پیشنهادی سازمان حفاظت محیط زیست شدیم اما متاسفانه قرنطینه باغ وحش قزوین به دلیل مجاورت با حیوانات دیگر، فاصله کم با بازدیدکنندگان و دارا نبودن استانداردهای لازم، صلاحیت نگهداری از ببر سیبری را نداشت.

جهان پیما با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست می‌تواند با در اختیار قراردادن تنها صد متر از زمینهای حفاظت شده تحت اختیار خود، جایگاهی به شرایط استاندارد برای این گونه باارزش و کم یاب جانوری فراهم آورد، می‌گوید: فراهم کردن مکانی دارای ضوابط قرنطینه، با رعایت استانداردهای رفاهی مناسب، به دور از جمعیت انسانی و دامی، با امکان نمونه گیری جهت تست مشمشه و حتی انجام امور تحقیقاتی روی این گونه ارزشمند تنها راه خروج ببر سیبری از قرنطینه غیراستانداردی است که در آن نه خبری از نور آفتاب است و نه امیدی به آب‌تنی در حوض آب.

 


 

در سال 1389 دو قلاده ببر سیبری برای احیای نسل ببر در میانکاله به کشور وارد شدند. ببر نر در ماه‌های اولیه بر اثر تغذیه از گوشت الاغ آلوده به مشمشه جان سپرد و ببر ماده از آن زمان تا امروز در اتاقکی کوچک موسوم به قرنطینه بدون بروز علائمی از این بیماری محبوس است.

 


 

حر منصوری عبدالملکی  فعال محیط زیست در منطقه میانکاله در  گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: هر چند طرح موضوع احیای ببر هیرکانی در سالهای گذشته عنوان خوبی برای پژوهش بر روی این گربه سانان بزرگ نبوده و نیست ، اما با توجه به هزینه های انجام شده و همچنین  شرایط  فنی  بسیار خوبی که مهیا شده  به نظر می‌رسد سایت ببردر میانکاله را می‌توان بهترین جایگاه برای نگهداری، پژوهش و درمان گربه سانان بزرگ بهره گرفت.

لازم به ذکر است  این سایت با بهره گیری از تجربیات روس‌ها در مورد نگهداری ببر های سیبری و اجرای دقیق آن بر اساس نیازهای رفتاری ببر ها ساخته شده و شامل  حوضچه ای برای استفاده حیوان از آب ،قسمتهای افقی و عمودی با جنس تنه درخت برای چنگال و دندان کشیدن طراحی و اجرا شده و در کنار آن ساختمان مدیریت و دامپزشکی و دیگر قسمتها به صورت مناسبی ساخته شده است .

این در حالی است که دکتر محمود مرعشی دامپزشک و کارشناس حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس قرنطینه احداث شده در سایت سمسکنده ساری را یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری از ببر سیبری عنوان می‌کند.

مرعشی با اشاره به اینکه در ابتدا بنا بود 4 قلاه ببر سیبری برای احیای نسل ببر به ایران منتقل شوند، می‌گوید: میانکاله برای جفت اول و سمسکنده برای جفت دوم طراحی و احداث شده بود.

به گفته این کارشناس، قرنطینه سمسکنده به تمام تجهیزات لازم برای نگهداری از ببر سیبری از جمله استخر مجهز است.

مجید خرازیان مقدم، مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: گزینه پیشنهادی بعدی هفته آینده جهت بازدید به سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت معرفی خواهد شد.

انتهای پیام/

http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940326000841

/ 1 نظر / 14 بازدید
Ali

سلام می دونستی همین مدتی که سر کامپیوتر نشستی، می تونی از 100 هزار تومان تا یک میلیون تومان درآمد کسب کنی؟ نیاز به هیچ تخصص و سرمایه ای هم نداری. فقط کافیه مطالب وبلاگم رو بخونی. این روش کاملا رایگانه. پس سنگ مفت، گنجشک مفت. آدرس وبلاگم: http://parsirank.blog.ir/